Více než tisíc Ukrajinců, kteří bojovali na Donbasu, spáchalo sebevraždu, uvedl výbor pro veterány

Více než 1000 ukrajinských vojáků, kteří bojovali na východě Ukrajiny proti proruským separatistům, spáchalo sebevraždu. Uvedl to v úterý předseda výboru ukrajinského parlamentu pro záležitosti veteránů Oleksandr Treťjakov. Konfliktem na Donbasu podle něj prošlo 329 500 Ukrajinců. Konflikt, který si od dubna 2014 vyžádal přes 10 000 obětí na životech, bývá v Kyjevě označován za „protiteroristickou operaci".

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják na frontě (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Na Ukrajině už více než tisíc lidí, kteří bojovali v protiteroristické operaci, skoncovalo se svým životem. V této válce se používají i dělostřelecké zbraně. A přirozeně se vyskytují všechna s tím související psychologická traumata. Pro vojáky je to nejhorší," uvedl na konferenci o integraci veteránů Treťjakov, který je poslancem za prezidentovu vládnoucí stranu Blok Petra Porošenka.

Jak se žije ve válečné zóně? 'Na zvuky střelby si zvyknete velmi rychle,' říká režisér dokumentu z Ukrajiny

Číst článek

List Ukrajinska pravda připomněl vyjádření prezidentovy zmocněnkyně pro veterány z Donbasu, podle které v současnosti v zemi neexistuje žádná péče o duševní zotavení účastníků bojů. Minulý měsíc vláda nicméně oznámila, že začala pracovat na vytvoření ministerstva pro záležitosti veteránů.

Celkem je na Ukrajině více než 1,6 milionu veteránů, což představuje čtyři procenta obyvatelstva.

Loni v září ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak odvolal hlavního psychiatra resortu. Plukovník Oleg Druz si rozhněval veterány bojů s proruskými separatisty údajným prohlášením v parlamentu, že 93 procent z nich potenciálně představuje nebezpečí pro společnost a mělo by se léčit.

Rusové posilují armádu na Krymu. Na anektovaný poloostrov poslali protiraketový systém

Číst článek

Deník Ukrajinska pravda tehdy upozornil, že plukovník Druz během konference o psychických potížích demobilizovaných vojáků, uspořádané zdravotnickým výborem parlamentu, říkal něco jiného, než tvrdili uražení veteráni.

Druz konkrétně uvedl, že podle zahraničních zkušeností se bývalí vojáci mohou stát po návratu z bojů do civilu hrozbou pro vlastní rodiny i pro celou společnost.

Podle statistik 98 procent z nich potřebuje odbornou podporu a pomoc, aby se vypořádali s potížemi, jako je sklon k hádkám a zvýšená agresivita, snížená schopnost pracovat, zhoršení chronických onemocnění, alkoholismus, asociální chování, vyšší míra sebevražd a zkrácení předpokládané délky života.

Čtyři pětiny bojovníků na Donbasu podle plukovníka zažily stres, který se u čtvrtiny přeměnil v posttraumatickou stresovou poruchu. Současně se za plukovníkovými zády promítaly grafy, z nichž jeden pod titulkem „skrytý nepřítel" upozorňoval, že 93 procent veteránů se stydí či se brání přiznat si psychické potíže.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme