Ukrajinský parlament schválil novou vládu v čele s Hončarukem, kterého navrhl prezident Zelenskyj

Ukrajinský parlament v pátek schválil složení nové vlády v čele s premiérem Oleksijem Hončarukem, pětatřicetiletým právníkem bez velkých zkušeností v politice. Nominoval ho prezident Volodymyr Zelenskyj a nový ukrajinský parlament, kde má prezidentova strana Sluha národa většinu, nominaci schválil. Prioritou kabinetu budou ekonomické reformy. Do čela sněmovny podle agentury Unian poslanci zvolili předsedu prezidentovy strany Dmytra Razumkova.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Na návrh Zelenského se novým ministrem zahraničí stal dosavadní ukrajinský velvyslanec u Severoatlantické aliance Vadym Prystajko a ministrem obrany někdejší manažer Andrij Zahorodňuk. Ten se podle tisku jako dobrovolník přihlásil do ukrajinské armády a pak vedl na ministerstvu obrany projekt reforem. Novým šéfem tajné služby parlament jmenoval Ivana Bakanova, někdejšího Zelenského partnera v hereckém podnikání.

Největší rozruch panoval kolem dosavadního kontroverzního ministra vnitra Arsena Avakova. Toho Zelenskyj navrhl do nové vlády i přesto, že některé nevládní organizace prezidenta vyzvaly, aby v zájmu boje proti korupci setrvání Avakova v kabinetu nepřipustil.

Novým ukrajinským premiérem bude Oleksij Hončaruk. Do čela parlamentu ho navrhl Zelenskyj

Číst článek

Ministrovi vyčítají fiasko policejní reformy či neobjasnění vražd novinářů. Sněm však prezidentovu nominaci stvrdil a Avakov post ministra vnitra obsadí ve čtvrté vládě v řadě.

Hončaruk je stoupencem liberálních ekonomických reforem a ve svém okolí se těší pověsti workoholika, uvedla agentura AFP. Čtyři roky stál v čele nevládního institutu BRDO, který je financován z prostředků Evropské unie a jehož hlavní cíl je zkvalitňovat podnikatelské prostředí na Ukrajině. Působil také v soukromém sektoru a po roce 2014 i jako externí poradce ministra životního prostředí a přírodních zdrojů.

Po jmenování do funkce Hončaruk podle agentury Reuters prohlásil, že prioritou jeho kabinetu budou ekonomické reformy. „Tato vláda čelí úkolu nastartovat hospodářský růst,“ řekl zákonodárcům s tím, že tento růst HDP by měl být minimálně na úrovni pěti až sedmi procent ročně.

Nový předseda vlády rovněž sdělil, že zahájí rozhovory s Mezinárodním měnovým fondem o programu financování. MMF pomohl Ukrajině zotavit se z hospodářské recese a pádu kurzu měny po vypuknutí konfliktu na Donbasu v roce 2014.

Generální prokurátor Jurij Lucenko, považovaný za člověka předchozího prezidenta Petra Porošenka, v pátek v televizním přímém přenosu podal demisi. Stalo se tak podle listu Ukrajinska pravda dřív, než Lucenka mohli odvolat členové nového parlamentu. Očekává se, že poslanci podpoří do této funkce Ruslana Rjabošapku, dalšího ze spolupracovníků Zelenského.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme