Tisíce diváků, dozor policistů. Prezidentští kandidáti Zelenskyj a Porošenko se utkají v debatě na stadionu

Na Ukrajině v pátek vyvrcholí kampaň prezidentských voleb. Oba kandidáti herec Volodymyr Zelenskyj a obhajující hlava státu Petro Porošenko se utkají v duelu na olympijském stadionu v Kyjevě. Průzkumy před nedělním druhým kolem favorizují Zelenského.  

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva: vítěz prvního kola ukrajinských prezidentských voleb Volodymyr Zelenskyj a druhý postupující a současný prezident Petro Porošenko

Zleva: vítěz prvního kola ukrajinských prezidentských voleb Volodymyr Zelenskyj a druhý postupující a současný prezident Petro Porošenko | Foto: Valentyn Ogirenko/Viacheslav Ratynskyi | Zdroj: koláž iRozhlas.cz/Reuters

Zelenskyj a Porošenko se v debatě utkají na stadionu Olimpijskyj, který má kapacitu 80 000 diváků. Dohodli se na tom již dříve skrze videovzkazy na sociálních sítích.

Další průzkum potvrzuje náskok Zelenského, volilo by ho přes 70 procent lidí. Porošenka čtvrtina

Číst článek

Porošenko nejprve vyzval Zelenského k debatě, ten poté navrhnul právě olympijský stadion, dokonce také požadoval, aby diskuzi moderovala poražená kandidátka a expremiérka Julija Tymošenková.

Podoba a datum debaty se staly předmětem ostrého sporu obou kandidátů. Každý z nich si původně stadion rezervoval na jiný den. Petro Porošenko na něm stanul už minulou neděli, Zelenskyj však na jeho termín nepřistoupil a nedorazil. Současný prezident tak pouze odpovídal na dotazy novinářů.

Dlouho proto nebylo jasné, zdali se duel v nezvykle okázalých kulisách uskuteční, nakonec se však jejich štáby dohodly mezi sebou i s vedením stadionu.   

Velkou akci budou doprovázet zvýšená bezpečnostní opatření. Na místě má být několik tisíc policistů kvůli informacím, že by mohlo při napjaté situaci v zemi dojít k provokacím.

Před debatou vyšly poslední předvolební průzkumy, které Zelenskému přisuzují velký náskok až 70 procent preferencí, Porošenko se pohybuje okolo 20 procent hlasů.

V prvním kole zvítězil herec a bavič Zelenskyj se ziskem 30 procent hlasů, druhého Porošenka volilo necelých 16 procent voličů.

mdo, jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme