Před volbami na Ukrajině řeší policie kupčení s hlasy, většinou v Porošenkově táboře

Ukrajinská policie od počátku kampaně k nedělním prezidentským volbám zaznamenala přes 4000 stížností na porušování volebních zákonů a zahájila téměř 300 trestních stíhání.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Petro Porošenko při setkání s voliči | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Novinářům to v Kyjevě řekl ministr vnitra Arsen Avakov. Časté jsou podle něj případy skupování voličských hlasů, nejvíc prohřešků v tomto směru policisté zaznamenali u volebních štábů kandidátů Petra Porošenka a Julije Tymošenkové.

Ukrajinci můžou v prezidentských volbách hlasovat v Praze a Brně. V Česku jich je až 130 tisíc

Číst článek

Obhajující prezident Porošenko a expremiérka Tymošenková patří k favoritům prvního volebního kola, v němž by ale podle průzkumu měl získat nejvíc hlasů jejich hlavní soupeř Volodymyr Zelenskyj. Nepředpokládá se nicméně, že by někdo z kandidátů hned v prvním kole dostal nadpoloviční většinu, a tak o vítězi nejspíš rozhodne druhé kolo plánované na 21. dubna.

Šedesát procent zaznamenaných pokusů o skupování voličských hlasů připadá na tábor Porošenka, čtyřicet na volební štáb Tymošenkové, uvedl Avakov. Případy byl zjištěny ve všech částech Ukrajiny, policie je prý „zavalena“ důkazy o porušování volebních pravidel. „Vyšetření většiny kauz bude dokončeno nepochybně až po volbách,“ upozornil ministr.

Volební právo má na Ukrajině 35 milionů lidí, účast bývá poměrně vysoká. V posledních prezidentských volbách, v nichž v roce 2014 vyhrál Porošenko hned v prvním kole, přišlo k volebním urnám přes 60 procent lidí. Odevzdat hlas prakticky nebudou mít možnost Ukrajinci žijící na anektovaném Krymu a v donbaských regionech kontrolovaných povstalci. O kolik jde voličů, není známo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme