Komik, plynařská princezna a čokoládový král. Kdo chce stanout v čele Ukrajiny?

Zkušení politici, novináři, komediální herec, kariérní špioni i váleční veteráni. Možná není náhoda, že se mají výsledky prvního kola ukrajinských voleb při troše štěstí vyhlásit na apríla. Spektrum kandidátů je opravdu široké: z 89 lidí nakonec splnilo podmínky rekordních 44, pět pak kandidaturu vzdalo. Průzkumům vévodil týdny před volbami komik Volodymyr Zelenskyj, druhé kolo ale jisté nemá, ani jeden z tandemu Julia Tymošenková a Petro Porošenko se nevzdává. Přinášíme přehled hlavních kandidátů na prezidenta země, která je už pět let ve válce.

Praha

Koláž Filip Harzer

V květnu 2014 vyhrál prezidentské volby s téměř 55 procenty Petro Porošenko už v prvním kole. Ukrajinci volili hlavu státu po revoluci a sesazení prezidenta Viktora Janukovyče, několik týdnů po ruském obsazení Krymu a v situaci zuřícího válečného konfliktu na východě země.

Vítěz letošních voleb zdědí zemi, která udělala během pěti let kroky evropským směrem, nedokázala ale zatočit s všudypřítomnou korupcí, a i když se konflikt v Donbasu změnil v zamrzlý, musí se Ukrajina dál vypořádat se snahami o destabilizaci země. Porošenkovu cestu k obhajobě kazí kromě jiného i prostá statistika: od osamostatnění Ukrajiny v roce 1991 dokázal ve volbách obhájit svou funkci jen jediný prezident.

Předvolební průzkumy

Tři průzkumy z poloviny března přisuzovaly vítězství v prvním kole Zelenskému s náskokem 6-8 procentních bodů nad druhou Tymošenkovou. Za ní následuje současný prezident Porošenko a kolem hranice od 5 do 10 procent se v průzkumech drží kandidáti Bojko a Hrycenko. Vůli jít k volbám vyjádřilo podle průzkumu Jaremenkova institutu pro sociální výzkum až 82 procent lidí. Ve volbách před pěti lety odvolilo v prvním kole 60 procent oprávněných voličů.

Filip Harzer a Michal Zlatkovský