Komik, plynařská princezna a čokoládový král. Kdo chce stanout v čele Ukrajiny?

Zkušení politici, novináři, komediální herec, kariérní špioni i váleční veteráni. Možná není náhoda, že se mají výsledky prvního kola ukrajinských voleb při troše štěstí vyhlásit na apríla. Spektrum kandidátů je opravdu široké: z 89 lidí nakonec splnilo podmínky rekordních 44, pět pak kandidaturu vzdalo. Průzkumům vévodil týdny před volbami komik Volodymyr Zelenskyj, druhé kolo ale jisté nemá, ani jeden z tandemu Julia Tymošenková a Petro Porošenko se nevzdává. Přinášíme přehled hlavních kandidátů na prezidenta země, která je už pět let ve válce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koláž Filip Harzer

V květnu 2014 vyhrál prezidentské volby s téměř 55 procenty Petro Porošenko už v prvním kole. Ukrajinci volili hlavu státu po revoluci a sesazení prezidenta Viktora Janukovyče, několik týdnů po ruském obsazení Krymu a v situaci zuřícího válečného konfliktu na východě země.

Vítěz letošních voleb zdědí zemi, která udělala během pěti let kroky evropským směrem, nedokázala ale zatočit s všudypřítomnou korupcí, a i když se konflikt v Donbasu změnil v zamrzlý, musí se Ukrajina dál vypořádat se snahami o destabilizaci země. Porošenkovu cestu k obhajobě kazí kromě jiného i prostá statistika: od osamostatnění Ukrajiny v roce 1991 dokázal ve volbách obhájit svou funkci jen jediný prezident.

Předvolební průzkumy

Tři průzkumy z poloviny března přisuzovaly vítězství v prvním kole Zelenskému s náskokem 6-8 procentních bodů nad druhou Tymošenkovou. Za ní následuje současný prezident Porošenko a kolem hranice od 5 do 10 procent se v průzkumech drží kandidáti Bojko a Hrycenko. Vůli jít k volbám vyjádřilo podle průzkumu Jaremenkova institutu pro sociální výzkum až 82 procent lidí. Ve volbách před pěti lety odvolilo v prvním kole 60 procent oprávněných voličů.

Filip Harzer a Michal Zlatkovský