Neschopný zajíc v pytli napojený na Rusko? ‚Zelenskyj prezentuje nekonkrétní vize,‘ říká analytik

Z nedělní debaty ukrajinských prezidentských kandidátů na stadionu v Kyjevě sešlo. Vítěz prvního kola Volodymyr Zelenskyj se nedostavil a stávající ukrajinský prezident Petro Porošenko o něm řekl, že je to zajíc v pytli. Podle analytika Pavla Havlíčka z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) k debatě stále ještě může dojít, oba štáby se ale přou o to, jak by měla vypadat.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva: vítěz prvního kola ukrajinských prezidentských voleb Volodymyr Zelenskyj a druhý postupující a současný prezident Petro Porošenko

Zleva: vítěz prvního kola ukrajinských prezidentských voleb Volodymyr Zelenskyj a druhý postupující a současný prezident Petro Porošenko | Foto: Valentyn Ogirenko/Viacheslav Ratynskyi | Zdroj: koláž iRozhlas.cz/Reuters

S nápadem debatovat na stadionu původně přišel právě Zelenskyj a Porošenko to odmítal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor

„Během vystoupení na stadionu zopakoval, že bude každý den vyzývat Zelenského k debatě do jiného z ukrajinských médiích. Bude pod velkým tlakem, aby se aspoň jedné debaty zúčastnil,“ soudí Havlíček.

„Porošenko chodí na debaty a je hodně vidět v médiích. Konec kampaně Zelenskyj pojal spíše pasivně a taktizuje, protože ví, že televizní debata mu nebude příliš svědčit. Porošenko se bude snažit poukázat na jeho neschopnost vládnout Ukrajině a být vrchním velitelem ozbrojených sil,“ dodává.

Zelenskyj je také podle Porošenka jen loutkou oligarchy Ihora Kolomojského, na jehož televizním kanále měl ukrajinský komik svůj pořad, a obviňuje ho, že je proruský.

Průzkumy, které vyšly po prvním kole voleb, ovšem předpovídají drtivé Zelenského vítězství, podle Havlíčka ale stále není nic rozhodnuto.

„Porošenko je nejaktivnější za posledních pět let. Dotahuje věci, například jmenoval soudce do protikorupčního soudu, a slibuje další reformy,“ popisuje.

Michael Rozsypal, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme