Ukrajina volí hlavu státu. Favoritem voleb je komik Zelenskyj

Na Ukrajině v neděli začalo druhé kolo prezidentských voleb. Více než 30 milionů oprávněných voličů má na výběr mezi dosavadním prezidentem Petrem Porošenkem (53) a nováčkem v politice, bavičem Volodymyrem Zelenským (41), kterému průzkumy předpovídají jasné vítězství. I v prvním kole před třemi týdny získal bezmála dvakrát více hlasů než obhájce mandátu.

Kyjev (Aktualizováno: 17:25 21. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinci vybírají v druhém kole voleb příštího prezidenta. | Foto: Vasily Fedosenko | Zdroj: Reuters

Zelenyskyj si již v televizním seriálu zahrál učitele, kterého kritika všudypřítomné korupce vynesla do křesla hlavy státu, a i v kampani vsadil na kritiku poměrů.

Porošenko, který si nadělal jmění v cukrovinkách jako „čokoládový král“, se při obhajobě mandátu musel potýkat s únavou veřejnosti z věčného utahování opasků i nekončícího konfliktu s proruskými separatisty na východě země s 13 000 mrtvými. V závěru kampaně zdůrazňoval nezkušenost svého oponenta v podmínkách, kdy země čelí hrozbě Ruska.

‚Šance na změnu‘

Favoritovi přívrženci převažovali i mezi voliči, kteří hned krátce po zahájení voleb přišli do jedné volební místnosti v centru Kyjeva.

„Máme velkou šanci na změnu, která musí přijít," řekl šedesátník Ihor. V prvém kole před třemi týdny hlasoval pro bývalou premiérku Juliji Tymošenkovou a dnes přišel, aby podpořil odpůrce stávajícího prezidenta. Sám prý má po 45 letech v práci slušný důchod, ale jeho žena je na tom stejně jako mnoho dalších ukrajinských penzistek: její důchod činí přibližně 1500 hřiven (asi 1270 korun) a zhruba stejnou částku si přivydělává.

‚Jsem důsledkem vašich chyb a slibů,‘ kritizoval Zelenskyj při debatě Porošenka

Číst článek

„Potřebujeme prezidenta, který nebude krást,“ říká jednadvacetiletý Dmytro v narážce na aféru okolo rozkrádání při zbrojních zakázkách, do které jsou údajně zapleteni spolupracovníci současné hlavy státu. Dmytro se loučí pozdravem „na shledanou“ - chystá se na studia v Česku, a tak se učí česky.

„Všichni jsme pro Zelenského. Je to člověk z nové generace, je to šance na změny k lepšímu,“ zní z hloučku, který hlasoval společně: dvou žen doprovázejících k volební urně zrakově postiženého muže.

‚Nejsem dobrodruh‘

„Jasně, že bude změna, ale k horšímu,“ znechuceně poznamenává padesátník, který nechce nic víc říct.

„Mám ráda Ukrajinu a nejsem dobrodruh,“ vysvětluje šedesátnice Julija, proč hlasovala pro dosavadního šéfa státu. Porošenko se podle ní sice dopustil chyb, ale věří, že se poučí. „Rok jsem nebyla na Ukrajině a vidím tu změny k lepšímu, hlavně v lidech. Je skvělé, že si můžeme svobodně zvolit svého prezidenta,“ dodává.

Ukrajinci hlasují v místních volbách. Výsledek ukáže oblíbenost proevropského prezidenta Porošenka

Číst článek

Účast v dopoledních hodinách je podle tajemnice místní volební komise mírně vyšší než při prvním kole v poslední březnový den, kdy k urnám přišly skoro dvě třetiny oprávněných voličů. Předseda komise říká, že zatím se vše odehrává hladce, a doufá, že do půlnoci by mohly být všechny hlasy sečteny.

Jasno o výsledku hlasování by ale mělo být již krátce po uzavření volebních místností v 19:00 SELČ. Podle agentury Interfax-Ukrajina se chystají hned tři povolební odhady výsledků - kromě sdružení Národní exit poll 2019, sdružujícího hlavní sociologická střediska, mají odhady dalších agentur zveřejnit televize 1+1 a 112.

Velký zájem na Ukrajině

Zájem ukrajinských voličů o druhé volební kolo je celkově vyšší, než tomu bylo před třemi týdny v kole prvním. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila ukrajinská ústřední volební komise. Do 14.00 SELČ odevzdalo hlas přes 45 procent voličů, což je o necelé procento víc než v prvním kole.

Největší zájem o volby je ve východní části země, nejmenší v Zakarpatí.

Žádné vážnější stížnosti na průběh voleb komise zatím nezaznamenala, napsal list Ukrajinska pravda. Se zpožděním byla otevřena jediná volební místnost, která se nachází na linii příměří v Donbasu. Na frontě, kde proti sobě stojí vojáci ukrajinské armády a proruští separatisté, je dnes klid. Povstalci hlasování sabotují.

Podle improvizované ankety mezi ukrajinskými novináři by měl populární herec Volodymyr Zelenskyj dostat možná i přes 70 procent hlasů.

Volí se i v Česku

Ukrajinský konzulát stejně jako v prvním kole vytvořil na chodníku kovové zátarasy, za kterými se vytvořila fronta zájemců o hlasování, a připravil pro čekající i mobilní toalety. Fronta před polednem dosahovala až ke zhruba 100 metrů vzdálenému parku. Ukrajinci v ní čekali poklidně, mnoho z nich dorazilo s celou rodinou včetně malých dětí.

Ukrajina ústavně zakotvila směrování země do EU a NATO. Proti byli pouze poslanci z proruské strany

Číst článek

Bezpečnostní pracovníci ambasády vpouštěli hlasující do budovy v několikačlenných skupinkách. Na bezpečnost na ulici dohlíželi policisté.

Hlasovat v Česku mohou Ukrajinci, kteří byli zaregistrováni do konzulární evidence nebo nejméně pět dní před konáním voleb požádali o změnu volební adresy.

„Odvolit může ten, kdo je registrovaný na konzulátě, nebo ten, kdo změnil svoji adresu, aby mohl přijít k volbám tady v Česku. Celkem máme v seznamu 20 000 voličů,“ vysvětluje tajemnice volební komise Světlana Porsche a dodává, že voliči s sebou musejí mít také platný ukrajinský pas.

Hlasovat lze pouze osobně na pražském nebo brněnském konzulátu, korespondenční volba není možná. Podle údajů Českého statistického úřadu žilo v Česku ke konci loňského roku přes 130 000 ukrajinských občanů, tvořili nejpočetnější národnostní menšinu v zemi.

V prvním kole prezidentských voleb podle ukrajinského statistického úřadu hlasovalo v Česku celkem 4 590 ze 4 900 zaregistrovaných ukrajinských voličů. Celkem v zahraničí odvolilo přes 53 000 Ukrajinců. Nejvíce lidí přišlo odevzdat hlas v Polsku a v Německu.

Vojtěch Tomášek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme