,Normalizace vztahů.‘ Zelenskyj omilostnil 12 ruských vězňů, čeká je výměna za Ukrajince

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj omilostnil 12 Rusů vězněných na Ukrajině, kteří jsou připraveni k výměně za Ukrajince zadržované v Rusku. Agentuře Interfax to v pátek řekl ukrajinský advokát Valentyn Rybin. Datum dlouho připravované výměny zatím není jasné, podle čtvrtečního prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina se uskuteční v nejbližší době.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj krátce před inaugurací v parlamentu v Kyjevě

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj krátce před inaugurací v parlamentu v Kyjevě | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Procedura výměny podle Rybina de facto už začala, ruští vězňové, kteří dostali prezidentskou milost, byli dopraveni na místo, kde se výměna vězňů uskuteční. Jeden z Rusů, který je v seznamu vězňů určených k výměně, ale podle advokáta zatím omilostněn nebyl, což může způsobit komplikace.

Ukrajinský parlament zrušil poslaneckou imunitu, Zelenského strana to slíbila před volbami

Číst článek

Podle Interfaxu jde o Ruslana Gadžijeva, který byl příslušníkem luhanské povstalecké domobrany. V bojích v lednu 2015 ho ukrajinská armáda zajala a v Kyjevě byl odsouzen k 15 letům vězení. „Předpokládám, že Ukrajina ho vydat nehodlá,“ řekl advokát Rybin.

Podle ruského prezidenta má být výměna vězňů „rozsáhlá“ a mohla by se stát začátkem normalizace rusko-ukrajinských vztahů, zatížených anexí Krymu a ruskou podporou donbaského povstání. Ukrajina už v minulých dnech osvobodila vězněného novináře a šéfredaktora agentury RIA Novosti Ukrajina Kyryla Vyšynského, kterému hrozilo až 15 let vězení.

Mezi propuštěnými mají být ukrajinští námořníci, které loni v listopadu zajaly u Kerčského průlivu kvůli nezákonnému překročení hranic ruské síly, a také ukrajinský režisér Oleh Sencov, odsouzený za terorismus na anektovaném Krymu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme