Ukrajinský prezident Zelenskyj čelí kritice, protože vyhověl požadavkům únosce autobusu

Na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se snesla kritika poté, co vyplnil požadavek ozbrojeného únosce, který v úterý několik hodin držel jako rukojmí cestující z autobusu v ukrajinském Lucku. Muž Zelenského vyzval, aby natočil video, ve kterém by všem doporučil zhlédnutí filmu Pozemšťané amerického režiséra Shauna Monsona, což prezident udělal.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Zdroj: Reuters

Ani ne hodinu poté, co Zelenskyj na žádost únosce Maxima Krivoše umístil na svůj facebookový účet video, na kterém říká „Všichni by se měli podívat na film Pozemšťané z roku 2005“, se útočník vzdal, a rukojmí tak byli zachráněni. Zelenskyj se však za to, že porušil nepsané pravidlo a muži označovanému v médiích za teroristu vyhověl, stal terčem kritiky.

Únos autobusu na Ukrajině skončil zadržením útočníka. Zelenskyj jeho požadavek krátce splnil

Číst článek

Prezident se brání tím, že dosáhl kýženého výsledku a všichni zajatci přežili. Podle serveru Meduza se ale mnozí ztotožňují s názorem novináře, který napsal, že Zelenskyj svým činem ve skutečnosti nezachránil dvacet životů, ale naopak ohrozil na životě neznámý počet lidí. Teroristům a únoscům dal na srozuměnou, že pokud budou dostatečně dlouho opakovat své požadavky, nakonec jim bude vyhověno.

Dokumentární film Pozemšťané odsuzuje násilí páchané lidmi na zvířatech. Mnoho záběrů ve filmu, které podle médií dokážou člověka přesvědčit o tom, aby se stal vegetariánem, bylo natočeno skrytou kamerou.

Pokud chtěl Krivoš film v ruskojazyčných zemích zviditelnit, dosáhl svého. Server Meduza uvádí, že na stránce KinoPoisk, což je největší ruský portál o kinematografii, byli Pozemšťané ve středu, tedy druhý den po incidentu, nejhledanějším snímkem.

Doporučení filmu nebyl jediný z originálních požadavků ruského recidivisty, který se při úterních vyjednáváních původně představil pod pseudonymem Maxim Špatný. Útočník také vyzval politické představitele včetně Zelenského, aby natočili video, ve kterém by řekli, že jsou „teroristy zákona“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme