Ukrajinský exprezident Porošenko čelí nařčení, že z kanceláře odnesl zařízení s tajnými informacemi

Spolupracovník nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského obvinil jeho předchůdce Petra Porošenka, že při odchodu z funkce nechal odstranit z operační místnosti v prezidentově kanceláři všechny monitory a další vybavení. Nový šéf ukrajinské bezpečnostní rady podezřívá bývalého prezidenta, že si z paláce odnesl i nosiče s tajnými informacemi.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petro Porošenko na první debatě před druhým kolem prezidentských voleb na Ukrajině. | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Nový předseda bezpečnostní rady státu Oleksandr Daniljuk zveřejnil videozáznam, ve kterém ukazuje prázdné prostory situačního centra v prezidentském paláci, které pro hlavu státu shromažďuje hlavní zpravodajské informace z bezpečnostních složek.

„Toto je operační místnost prezidentské kanceláře. Tak teď vypadá. Ještě před měsícem vypadala úplně jinak. Na všech zdech byly velké monitory, napojené na servery a zabezpečené linky,“ postěžoval si Danyljuk na videu, zachycujícím „vybílenou“ operační místnost, určenou pro jednání a porady hlavy státu během krizových situací.

„Všechno sundali během předání moci. Hle, jak civilizovaně proběhla,“ ironicky dodal na pozadí kabelů trčících ze zdi.

Mluvčí bývalého prezidenta Petra Porošenka Svjatoslav Cegolko ale uvedl, že veškeré zařízení si za své peníze pronajal Petro Porošenko a po odchodu z prezidentské funkce je vrátil půjčovateli. Žádné informace představující státní tajemství v nosičích nebyly, dodal mluvčí.

A dosavadní tajemník bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov vzkázal, že až se Danyljuk dostaví na své pracoviště, zjistí, že bezpečnostní rada disponuje vlastní operační místností.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme