Před prezidentskými volbami platí na Ukrajině klid. Na internetu se přesto objevují agitační materiály

Na Ukrajině v sobotu zavládl klid před nedělním prvním kolem prezidentských voleb, v nichž se rozhodne o nové hlavě státu pro příštích pět let. Podle informace ústřední volební komise ale ne všichni „klid zbraní“ uložený zákonem dodržují, agitační materiály se údajně šíří internetem a jsou i na webech některých médií. Hlavními favority voleb jsou herec Volodymyr Zelenskyj, obhajující prezident Petro Porošenko a expremiérka Julija Tymošenková.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současný prezident Ukrajiny a prezidentský kandidát Petro Porošenko. | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denysovová v sobotu adresovala výzvu všem 39 prezidentským kandidátům, aby se zdrželi rozhovorů pro novináře a nepromlouvali na veřejnosti. „Jde o porušení zákona, občané, kteří se dnes budou rozhodovat, nesmějí být ničím ovlivňováni,“ napsala ombudsmanka na facebooku.

Před volbami na Ukrajině řeší policie kupčení s hlasy, většinou v Porošenkově táboře

Číst článek

Porošenko se v sobotu spolu se členy vlády a vedením parlamentu zúčastnil slavnostní pravoslavné modlitby za jednotu národa. „Pomodlili jsme se za jednotu všech ukrajinských církví, státu, lidu, národa a našich vojáků, za moudrost voličů, kteří budou zítra rozhodovat o budoucnosti Ukrajiny,“ řekl prezident novinářům.

Volební právo má na Ukrajině 35 milionů lidí, urny budou otevřeny po dobu dvanácti hodin počínaje sedmou hodinou ranní středoevropského letního času. Ústřední volební komise registruje přes 2300 zahraničních pozorovatelů ze 17 států, z nichž velká většina už do země dorazila, napsala agentura Unian. Ruským pozorovatelům, kteří měli o sledování voleb zájem, Kyjev účast neumožnil s vysvětlením, že účast zástupců země agresora je nepřípustná.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme