Prezident Zelenskyj je největším zklamáním pro dvě pětiny Ukrajinců. Přesto zůstal politikem roku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se stal „zklamáním roku“ pro dvě pětiny svých krajanů, přesto si však zachoval pozici „politik roku“. Na svém webu to o výsledcích průzkumu veřejného mínění uvedl list Ukrajinska pravda.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Foto: Stephanie Lecocq | Zdroj: Reuters

„Přestože 20 procent dotázaných nazvalo Zelenského politikem roku, mnohem více - 42 procent - jej označilo za rozčarování roku 2020,“ uvedl deník Ukrajinska pravda.

Na žebříčku sestaveném podle míry zklamání Ukrajinců následuje po Zelenském jeho předchůdce v čele státu Petro Porošenko, který rozčaroval desetinu dotázaných, dále prokremelský politik Viktor Medvedčuk (zklamal každého padesátého Ukrajince) a premiér Denys Šmyhal, který - podobně jako expremiérka Julija Tymošenková či rocker Svjatoslav Vakarčuk - představoval zklamání roku pro každého stého účastníka průzkumu.

Každý dvacátý dotázaný se cítil zklamán všemi politiky, zatímco 17 procent si pro roli „zklamání roku“ nedokázalo vybrat.

Ukrajina usiluje o zapsání oblasti kolem Černobylu na seznam UNESCO. Slibuje si větší zájem turistů

Číst článek

Pád v popularitě

Deník připomněl, že Zelenskyj loni získal titul „politik roku“ díky přízni 46 procent dotázaných. Letos mu zbylo 20 procent obdivovatelů, což k vítězství postačovalo.

Na žebříčku jej následuje opět Porošenko (a opět s podporou desetiny dotázaných), Jurij Bojko a Medvedčuk z opozičních stran, označovaných za proruské. Více než třetina dotázaných nebyla s to nikoho označit za „politika roku“; loni takových respondentů byla necelá čtvrtina.

Deník poznamenal, že průzkum mezi dvěma tisíci Ukrajinců se uskutečnil metodou „tváří v tvář“ v bydlišti dotázaných. Statistická chyba by neměla přesáhnout 2,3 procenta.

Politik a herec

Herce Zelenského, který si roli prezidenta zahrál jen v populárním televizním seriálu, si Ukrajinci zvolili do čela státu loni v dubnu. Tehdy v druhém kole prezidentských voleb získal 73 procent hlasů, a porazil tak dosavadního šéfa státu Porošenka.

Volby vyhrál - podobně jako televizní předobraz - díky slibům boje proti korupci a prohnilému politickému systému a nastolení míru na východě Ukrajiny, kde značnou část území dál ovládají proruští separatisté.

Výrazný pokrok v tomto směru dosud nenastal a v současnosti si téměř dvě třetiny Ukrajinců myslí, že se země ubírá špatným směrem, což si před rokem myslelo jen 36 procent, poznamenala agentura DPA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme