Před mikolajivským přístavem stojí kilometrové fronty. Kamiony čekají na složení obilí pro vývoz

Moc se o tom nemluví, ale Ukrajina stále vyváží na lodích obilí z přístavů Oděsa a Mikolajiv. Export surovin je ale kvůli bombardování mimořádně složitý logistický problém. Farmáři totiž musejí nejdřív obilí do přístavů nějak dopravit. Po železnici to většinou nejde, a tak se skoro všechno vozí nákladními auty. Před Mikolajivem proto čekají na vykládku stovky plně naložených náklaďáků.

Mikolajiv Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákladní loď Polarnet plující pod tureckou vlajkou a vezoucí ukrajinské obilí doráží do cílové destinace.Tím byla dokončena první zásilka od obnovení vývozu z Ukrajiny, v přístavu Safiport Derince v Izmitském zálivu v turecké provincii Kocaeli 8. srpna 2022.

Vývoz obilí z Ukrajiny se kvůli válce značně prodloužil (ilustrační foto) | Foto: Umit Bektas | Zdroj: Reuters

Čtyři muži už stojí osmý den na silnici. Na místě čeká asi dalších 800 náklaďáků a každý má naloženo kolem 20 tun obilí. Zrno ale nevykládají v přístavu do lodí, zase jde jenom přes nějaký mezisklad.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pošlechtěte si reportáž z Mykolajiva o vývozu obilí

Před válkou podobný proces trval pouhé dva dny. Teď je to čtyřikrát až pětkrát déle. Během čekání si muži vaří jídlo na plynových vařičích, mají vodu a musí se s tím nějak smířit.

Klid ale nemají - ráno kousek od místa čekání dopadla raketa. Řidiči už jsou ale na podobné útoky zvyklí, protože v Záporoží nebo Mykolajivu je to podobné. Jednomu z mužů údajně dokonce střela zničila chatu za městem.

Po deseti dnech se řidiči vrátí domů, naloží další zrno a zase jedou zpátky. Odkud přesně lodě odplouvají a v jakém množství odvážejí zrno, se ale neví. Ukrajinské úřady podobné informace totiž nesdělují.

Ľubomír Smatana, zuj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme