Ukrajina žádá západní země o pomoc. EU chce další reformy

Ukrajina požádala západní země o nový „Marshallův plán". Zemi by měl pomoci vypořádat se s výzvami, které před ní staví katastrofální stav hospodářství, ruská anexe Krymu a Ruskem podporovaný konflikt v Donbasu. Ukrajinští politici proto na mezinárodní konferenci na podporu Ukrajiny v Kyjevě seznámili západní protějšky a instituce s dosavadními výsledky reforem a načrtli plán do budoucna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk (na fotografii uprostřed) spolu s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem během konference na podporu Ukrajiny | Zdroj: Reuters

Ty nejdůležitější úspěchy ukrajinské vlády zmínil v úvodu konference premiér Arsenij Jaceňuk.

„Schválili jsme tvrdá úsporná opatření, zavedli jsme nové daně, významně jsme omezili prostor pro daňové úniky. Vymýtili jsme korupci v energetickém sektoru. Zásadně jsme změnili systém řízení státních podniků," popsal ukrajinský premiér.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na mezinárodní konferenci na podporu Ukrajiny se mluvilo o boji s korupcí, reformách ekonomiky ale i potřebě kvalitnějšího vzdělání pro Ukrajince

Například výdaje na obranu se zvýšily skoro o polovinu, v podstatě se snížily nároky na státní byrokracii a naopak se zvýšily příjmy regionálních úřadů, a to o pětinu. Podstatně se snížily také ceny plynu a závislost země na dodávkách z Ruska.

I Ukrajinští politici ale přiznali, že ne vše se daří, jak má, a prezident Petro Porošenko vyzdvihl několik bodů, které jsou pořád před ukrajinskou vládou.

„Deoligarchizace, demonopolizace, deregulace a decentralizace a velmi důležitý je i boj proti korupci. Skutečný boj, to je hlavní cíl našich reforem," řekl Porošenko.

Evropská unie, její členské státy i mezinárodní instituce další podporu Ukrajině nadále podmiňují. Evropští politici v čele s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem Ukrajinu ujistili o neutuchající podpoře.

‚Nebát se a nekrást'

Prakticky všichni zástupci zemí Evropské unie i mezinárodních institucí, jako je třeba Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), ale současně zdůraznili, že je potřeba, aby Ukrajina v reformách pokračovala. Současně zazněla i kritika, že velká část úspěchů ukrajinské vlády je zatím stále na papíře, ať už v zákonech nebo koncepcích.

Zásadní jsou výsledky, jak shrnul zástupce generálního tajemníka OECD William Danvers: „Je třeba se pohnout od slov k činům a od činů k výsledkům."

Ukrajina na konferenci požádala západní země o jakýsi nový Marshallův plán, jak nabídku pomoci označil prezident Porošenko loni v létě. Slovy ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka nechce další zahraniční půjčky, ale investice.

Ty Evropská unie podmiňuje strukturálními reformami a celonárodním bojem proti korupci. Přilákat podnikatele ze zahraničí do válčící země podle Jaceňuka nebude jednoduché.

Český vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL boj s korupcí shrnul prostým masarykovským principem: „Nebát se a nekrást.“ To ale podle Bělobrádka nesmí platit jen v zákonech, ale v celé společnosti.

Kvalitnější vzdělání Ukrajinců a výměnné programy

Kromě boje proti korupci a reformám ekonomiky a soudnictví účastníci konference často mluvili i o potřebě kvalitnějšího vzdělávání Ukrajinců. Právě rozvoj vědy a vzdělanosti patřil i mezi priority českého zástupce na konferenci.

Z konkrétních plánů vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL mluvil především o podpoře programu Erasmus, tedy výměnných pobytů pro studenty na evropských univerzitách.

„Je to především enormní zájem Ukrajinců například o Erasmus. Myslím, že je to jedna z velmi důležitých položek, takže jsem to dal do souvislosti se svobodou slova a vzděláním, které jsou perspektivou pro kritické myšlení a pro demokracii jako takovou,“ vysvětlil Bělobrádek.

Podle něj to totiž znamená, že by se mladí Ukrajinci v Evropě mohli setkat mimo jiné s tím, jak fungují západní kritická média. O podpoře vědy pak český vicepremiér jednal i s ukrajinským ministrem školství a jedním z hlavních témat měla být kromě podpory Erasmu i podpora výměny doktorandů.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme