Ukrajina zakázala komunistům kandidovat ve volbách

Ukrajinské ministerstvo spravedlnosti nepovolilo účast tří komunistických stran v jakýchkoli volbách, včetně místních, které se na Ukrajině mají konat na podzim. Důvodem zákazu je spolupráce komunistů s Ruskem, podpora donbaských separatistů a schvalování anexe Krymu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlamentní volby na Ukrajině. Snímek z Kyjeva | Foto: Vít Pohanka

Předseda ukrajinské bezpečnostní Rady Olexandr Turčynov konstatoval, že nastal den historické spravedlnosti.

Rozhodnutí ministerstva spravedlnosti podle něj definitivně pohřbilo právo na politický život ukrajinských komunistů, spoluzodpovědných za represe a hladomor ve 30. letech i za současnou válku v Donbasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kyjev zakázal komunistům kandidovat ve volbách. Mluvila o tom Oksana Pelenská z ukrajinské redakce Radia Svobodná Evropa - Rádia Svoboda

Předseda komunistů Petr Simoněnko prohlásil, že strana se říjnových místních voleb přesto zúčastní. Neupřesnil ale jak.

Verdikt ministerstva spravedlnosti je vyvrcholením procesu, který začal žalobou proti komunistům loni v červenci. Od května platí na Ukrajině zákaz komunistické propagandy a symboliky.

Největší podporu mají komunisté na východě

Na Ukrajině působí kromě nejstarší Komunistické strany Ukrajiny (KPU) ještě Komunistická strana Ukrajiny (obnovená) a Komunistická strana dělníků a rolníků. Nejsilnější KPU byla po zákazu v roce 1991 o dva roky později obnovena, její činnost ale poznamenaly vnitřní rozpory a vliv strany postupně upadal.

Dnes mají komunisté ve sněmovně o 450 poslancích 23 svých zástupců, jejich frakce ale nyní automaticky zaniká. Ostatní dvě komunistické strany se pohybují na okraji politického dění. Tradičně největší sílu komunisté mají v ruskojazyčných oblastech na východě země, na západě Ukrajiny je jejich vliv fakticky nulový.

Strana do loňského převratu aktivně podporovala proruský režim prezidenta Viktora Janukovyče a podílela se na vládě, což v nemalé míře přispělo k jejímu dnešnímu zákazu. V Donbasu komunisté podporují proruskou politiku separatistů, celostátně největší popularitu má KPU v Doněcké a Luhanské oblasti.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme