Ukrajinský parlament schválil zákon o omezení vlivu oligarchů. Zakáže jim například financování stran

Parlament ve čtvrtek schválil zákon, který navrhl prezident Volodymyr Zelenskyj se záměrem omezit vliv oligarchů v zemi. Podle názoru Zelenského spolupracovníků může být silný odpor proti tomuto chystanému právnímu předpisu v pozadí středečního nezdařeného vražedného útoku na hlavního poradce Zelenského Serheje Šefyra.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský zákon o omezení vlivu oligarchů podpořilo 279 poslanců z 379 přítomných (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Podle agentury Unian ve 450členné Nejvyšší radě ve čtvrtek zákon při závěrečném hlasování podpořilo 279 z 379 přítomných poslanců.

Válka Ukrajiny s Ruskem? Podle prezidenta Zelenského by to byla největší chyba

Číst článek

Normativní akt byl přitom schválen ve zkráceném řízení, což vyvolalo bouřlivý nesouhlas opozičních poslanců, z nichž někteří ve snaze hlasování znemožnit zablokovali předsednickou tribunu sněmovny, napsal zpravodajský web Ukrajinska pravda.

Nový právní předpis vymezuje pojem „oligarcha“ jako osobu s významnou ekonomickou a politickou váhou ve veřejném životě, s jejímž nadměrným vlivem je spojeno ohrožení národní bezpečnosti. Takto označeným lidem bude zakázáno financovat politické strany nebo se podílet na privatizaci majetku.

Za oligarchu bude považována fyzická osoba, která odpovídá minimálně třem ze čtyř zákonem stanovených kritérií: účastní se politického života, může ovlivňovat média, vlastní významný podíl v monopolní společnosti, její majetek přesahuje miliontý násobek životního minima stanoveného pro daný rok.

Ukrajina nemůže vstoupit do NATO, dokud nekontroluje své hranice, shrnuje Mikloš

Číst článek

Podle ukrajinských médií by se podle těchto kritérií mohlo na seznam dostat deset nebo více nejbohatších Ukrajinců. K omezení moci oligarchů se Zelenskyj zavázal, když v roce 2019 nastupoval do prezidentského úřadu, zatím se ale s tímto úkolem vypořádával jen s obtížemi.

Ve středu neznámý útočník ostřeloval nedaleko Kyjeva automobil, v němž jel Serhej Šefir. Poradce Zelenského výstřely nezasáhly, nicméně vážně zranily jeho řidiče.

Kyjevský oblastní prokurátor Oleksij Chomenko uvedl, že vyšetřovacích verzí události je několik, o jaké jde, ale neupřesnil. Média zmiňují mimo jiné možnou ruku oligarchů, jimž Zelenskyj vyhlásil boj, anebo Ruska. Moskva důrazně odmítla, že by s touto událostí měla cokoli společného.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme