Ukrajina hlásí zasažení vojenského letiště Belbek na Krymu. Rusko útočilo na nemocnici

Ukrajinské síly ve středu odpoledne vypálily 20 raket na oblast Černého moře a poloostrov Krym ovládaný Ruskem, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Na poloostrově se jim podařilo zasáhnout leteckou základnu Belbek, naznačil na sociální síti Telegram velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk. Ruská raketa naproti tomu zasáhla nemocnici Charkovské oblasti, kde lehce zranila čtyři lidi, uvedly večer místní úřady.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Belbek na Krymu

Rusko v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem připojilo ukrajinský Krym ke svému území. Tehdy také obsadilo vojenskou infrastrukturu na poloostrově, včetně letiště Belbek | Zdroj: Profimedia

„Věděli jste, že v ukrajinském letectvu je 204. Sevastopolská brigáda taktického letectva? Tak její domovskou základnou je letiště Belbek! Ukrajinští letci se určitě na své domovské letiště vrátí. A zatím děkuji všem, kdo se podílí na očišťování Krymu od ruské přítomnosti,“ napsal Oleščuk. Připojil videozáznam zachycující dým stoupající k obloze a zvuky exploze.

Rusko v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem připojilo ukrajinský Krym ke svému území. Tehdy také obsadilo vojenskou infrastrukturu na poloostrově, včetně letiště Belbek.

Ruské ministerstvo obrany ve svém prohlášení na telegramu napsalo, že ukrajinské útoky odrazila ruská protivzdušná obrana. Ministerstvo nicméně uvedlo, že úlomky sestřelených raket spadly na území vojenského areálu v Ljubymivce na sevastopolském předměstí, ale že na letecké technice škody nezpůsobily. Ljubymivka leží nedaleko od Belbeku.

Ukrajinská strana ohlásila večer ruský útok na nemocnici v obci Velykyj Burluk u Kupjanska. Šéf charkovské oblastní správy Oleh Syněhubov na síti Telegram napsal, že z nemocnice bylo evakuováno 38 lidí, čtyři lehce zranění byli ošetřeni na místě. Raketa podle něj poškodila střechu, okna a fasádu budovy.

edr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme