‚Země je kulatá a Krym je ukrajinský.‘ Zelenskyj vyhlásil v zemi Den odporu proti okupaci poloostrova

Ukrajina si bude od nynějška 26. únor připomínat jako „Den odporu proti okupaci“ Krymu, který Rusko anektovalo před šesti lety. Příslušný výnos ve středu vyhlásil prezident Volodymyr Zelenskyj. Současně ujistil, že Kyjev neobětuje poloostrov jako cenu za nastolení míru na východě Ukrajiny.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Zdroj: Reuters

„Jsou zásady, které nepotřebují další důkazy: týden má sedm dnů, Země je kulatá a Krym je ukrajinský,“ uvedl prezident podle agentury AFP.

Na Krym dorazil po novém mostě první vlak z Ruska. Kyjev zahájil stíhání za nezákonné překročení hranic

Číst článek

Nový památný den v ukrajinském kalendáři má připomínat, že 26. února 2014 tisíce obyvatel Krymu ve správním středisku poloostrova Simferopolu demonstrovaly, aby vyjádřily svou oddanost Ukrajině.

Stalo se tak několik dnů po příchodu ozbrojenců v neoznačených uniformách, kteří ovládli strategické pozice na Krymu, obklíčili ukrajinské posádky a převzali kontrolu nad letištěm a místním sněmem. Moskva až několik týdnů po anexi přiznala, že šlo o příslušníky ruských speciálních sil.

Po anexi se mnozí účastníci proukrajinské demonstrace z 26. února stali terčem pronásledování.

Kategorický nesouhlas Moskvy

Zelenského rozhodnutí podráždilo Moskvu v době, kdy se ukrajinský prezident snaží vyjednat ukončení konfliktu v Donbasu na východě země, kde ukrajinská vojska čelí povstalcům z řad proruských separatistů. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov již vyjádřil „kategorický nesouhlas“ se Zelenského rozhodnutím.

Putin a Zelenskyj se po telefonu shodli, že budou spolupracovat na výměně zajatých Rusů a Ukrajinců

Číst článek

„Děláme vše, co je možné, abychom ukončili válku v Donbasu(...), ale to neznamená, že Krym stahujeme z pořadu dne a že se může stát cenou, kterou zaplatíme za mír v Donbasu,“ ujistil Zelenskyj.

Konflikt v Donbasu vypukl krátce po anexi Krymu a vyžádal si více než 13 000 mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to popírá. Krym byl podle ruské verze „připojen ke své historické vlasti“.

Většina zemí světa ruskou anexi ukrajinského poloostrova neuznává a Rusko je za anexi Krymu a rozdmýchání konfliktu v Donbasu vystaveno západním sankcím.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme