Symbolické, ale rozsáhlé. Zelenskyj oznámil sankce proti Rusku, Íránu a Sýrii

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ohlásil další sankce proti Rusku a jeho spojencům Íránu a Sýrii. Týkají se dohromady 400 osob a firem včetně těch, které jsou odpovědné za dodávky íránských bezpilotních letounů Šáhid Rusku. Ukrajinský prezident to oznámil v sobotu ve svém pravidelném večerním videoprojevu.

Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj oznámil další sankce proti Rusku, Íránu a Sýrii | Zdroj: Reuters

„Ukrajinské sankce jsou součástí globálního tlaku na Rusko,“ řekl v proslovu 45letý Zelenskyj. Íránské drony používá ruská armáda v útočné válce proti Ukrajině, připomněl.

Podle agentury DPA mají nové sankce zejména symbolický význam, protože většina dotyčných subjektů s Kyjevem neobchoduje.

Zelenskyj ve svém poselství přičetl spoluodpovědnost za začátek války na Ukrajině pasivitě světového společenství v Sýrii před několika lety, kdy ruský prezident Vladimir Putin držel podle něj u moci syrského prezidenta Bašára Asada svými bombami.

Premiéři i výzkumné firmy

„Lidem v Sýrii se nedostalo přiměřené mezinárodní ochrany, a to Kremlu a jeho komplicům dalo pocit beztrestnosti,“ řekl Zelenskyj.

Putin se na zveřejněném videu prochází Mariupolem. ‚Zločinec se vrací na místo činu,‘ reaguje Kyjev

Číst článek

Podle agentury TASS ukrajinské sankce míří mimo jiné na Asada prostřednictvím zablokování aktiv. Sankce byly uvaleny na 300 jednotlivců a 141 právnických osob; většinou jde o ruské občany, ale sankční seznam zahrnuje také syrského premiéra Husajna Arnúse, ministra zahraničí Fajsala Mikdáda a množství íránských občanů a několik íránských firem.

Mezi sankcionovanými subjekty jsou ruské výzkumné a výrobní firmy, včetně loďařských, a společností v leteckém průmyslu. Konkrétně jde například o koncerny Kalašnikov a Almaz-Antej a firmu Ural. Sankce pro dotyčné subjekty znamenají mimo jiné zmrazení aktiv, omezení obchodu nebo zákaz jejich podílu na privatizaci na Ukrajině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme