Švédsko 0:0 Norsko

Únos autobusu na Ukrajině skončil zadržením útočníka. Zelenskyj jeho požadavek krátce splnil

Únos autobusu v západoukrajinském Lucku skončil v úterý večer zadržením ozbrojeného pachatele a osvobozením všech rukojmích. Informovala o tom média po zásahu policie proti únosci, který vysílala v přímém přenosu televize 112 Ukrajina. Prezident Volodymyr Zelenskyj nedlouho předtím splnil požadavek únosce a zveřejnil na facebooku krátký vzkaz.

Kyjev (Aktualizováno: 22:45 21. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Únos autobusu v západoukrajinském Lucku skončil v úterý večer zadržením ozbrojeného pachatele a osvobozením všech rukojmích | Foto: Pavlo Palamarchuk | Zdroj: Reuters

V centru Lucku se v úterý ráno zmocnil autobusu s dvaceti lidmi muž vyzbrojený útočnou puškou a výbušninou. Celý den se ho pak vyjednávači snažili přimět k tomu, aby rukojmí propustil a vzdal se, ale marně. Teprve večer únosce pustil tři zadržované, starší ženu, mladistvého chlapce a těhotnou mladou ženu.

Muž ozbrojený výbušninou se na Ukrajině zmocnil autobusu s 10 lidmi. Stěžuje si na systém v zemi

Číst článek

Nedlouho poté zasáhl speciální policejní oddíl. Podle médií nejprve vozidlo opustili rukojmí a následně policisté zajistili pachatele. Ministr vnitra Arsenij Avakov pak na briefingu ujistil, že všichni rukojmí jsou v bezpečí a nikdo nebyl zraněn.

Podle kanceláře hlavy státu se únosce vzdal po zveřejnění požadovaného vzkazu prezidentem na facebooku. Zelenskyj nahrál šest vteřin trvající příspěvek, v němž řekl: „Každý by měl vidět film Pozemšťané z roku 2005.“ Po propuštění rukojmích byl vzkaz ze sociální sítě zase odstraněn.

Pozemšťané je dokumentární film, který se zabývá zneužíváním zvířat pro lidské účely. Snímek, který je poskládán z velkého množství záběrů pořízených skrytou kamerou, natočil ekologický aktivista a ochránce zvířat Shaun Monson. Dokument se zabývá tématy rasismu, sexismu, druhové diskriminace a práv zvířat.

Náměstek ministra vnitra Anton Heraščenko sdělil, že pachatel sám zavolal na policii v 9.25 (8.25 SELČ) a představil se jako Maxym Špatný. Tvrdil, že je ozbrojený a že v autobuse je nastražená výbušnina, žádná se ale po skončení osvobozovací akce nenašla.

‚Den antisystému‘

„Podezřelým je Maxym Kryvoš, narozený v roce 1975 v Orenburgské oblasti v Rusku,“ upřesnil posléze Heraščenko na facebooku. Kryvoš byl podle něj dvakrát odsouzen, dohromady si odpykal asi deset let za mřížemi za řadu těžkých zločinů.

Čtveřice Čechů unesených v Libanonu neuspěla u soudu, odškodné 40 milionů nedostanou

Číst článek

Kryvoš na sociálních sítích ustavičně opakoval, že je „nespokojený se systémem“ v zemi. Vznesl také různé ideologické požadavky na politiky, funkcionáře a soudce, napsal deník Ukrajinska pravda.

Kryvoš při vyjednávání odmítal rukojmí propustit. Byl přitom neústupný a odmítal se vzdát i přes naléhání své ženy a známých, s nimiž ho policie telefonicky spojila.

Rusko má vyplatit 49 milionů rodinám unesených Čečenců, rozhodl Evropský soud pro lidská práva

Číst článek

Ozbrojenec podle agentury Interfax-Ukrajina také zveřejnil video, na kterém muž se zkrácenou verzí útočné pušky kalašnikov v ruce ohlašuje „den antisystému“ a nabádá „neobelhávejte se a slavte pravdu“. Úřady podle agentury potvrdily, že na videu je skutečně pachatel, záznam byl však z webové platformy YouTube zanedlouho odstraněn.

Kryvoš podle Heraščenka na twitteru také popsal své zážitky z uvěznění a životní názory. „Už mě 15 let napravují, ale nenapravil jsem se, spíše naopak - ještě více jsem se stal tím, kým jsem,“ napsal únosce. Nicméně i tento jeho příspěvek byl později odstraněn.

Internetová média v Lucku tvrdila, že únosce požaduje, aby šéfové soudů, ministerstev, prokuratury, parlamentu a církví nahráli na YouTube video, ve kterém by přiznali, že právě oni jsou teroristé. „Pravda ze 24 úst zachrání stovky životů,“ vzkázal s tím, že druhou improvizovanou bombu schoval na jiném místě Lucku s velkou hustotou obyvatel. Město má více než 200 000 obyvatel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme