Bývalí ukrajinští úředníci podle vyšetřovatelů zpronevěřili 170 milionů korun na neprůstřelné vesty

Bývalé vedení jednoho z ukrajinských úřadů zpronevěřilo 250 milionů hřiven (170 milionů korun) určených na nákup neprůstřelných vest pro armádu. Informoval o tom ve čtvrtek Státní úřad pro vyšetřování, který má na Ukrajině funkci kriminální ústředny.

Tento článek je více než rok starý.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalé vedení zpronevěřilo 250 milionů hřiven (170 milionů korun) určených na nákup neprůstřelných vest pro armádu (ilustrační foto)

Bývalé vedení zpronevěřilo 250 milionů hřiven (170 milionů korun) určených na nákup neprůstřelných vest pro armádu (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Někdejší vedení patentového úřadu bylo společně s úřednicí na ministerstvu hospodářství a vedoucím dobrovolnické organizace obviněno, že státní peníze určené na nákup neprůstřelných vest převedlo na účet charitativního spolku. Odtud pak peníze prostřednictvím několika firem doputovaly do rukou obviněných, kterým nyní hrozí až 12 let vězení.

Inspektoři na Ukrajině nenašli známky přípravy takzvané špinavé bomby. Kyjev z toho vinilo Rusko

Číst článek

Bývalý ředitel úřadu UkrPatent podle vyšetřovatelů opustil zemi. Kriminalisté uvedli, že obstavili účty firem zapojených do podvodného schématu a že přijali opatření pro zajištění náhrady škody způsobené ukrajinskému státu.

Navzdory zlepšení v posledních letech má ukrajinská státní správa nadále pověst, že je náchylná ke korupci, poznamenává tisková agentura DPA. Současně velmi angažovaná občanská společnost pomáhá zemi napadené Ruskem přežít. Tisíce dobrovolníků pomáhají nejen uprchlíkům, ale také vybírají peníze a věcné dary od spacích pytlů, přes neprůstřelné vesty až po armádní vozidla.

Evropská komise v červnu doporučila kandidaturu Ukrajiny na členství v Evropské unii. Předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová tehdy ovšem uvedla, že země bude muset provést řadu nutných reforem, s nimiž je přijímací proces spojen. Kyjev by se měl zaměřit například na nedostatky v otázkách právního státu či v boji s korupcí. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme