Ukrajina zrušila zimní čas

Ukrajina nebude mít zimní čas. Poslanci tamního parlamentu totiž odhlasovali, že země bude i nadále používat čas letní. Ukrajinští politici si od toho slibují mimo jiné také lepší zdravotní stav lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hodiny, změna času | Foto: Free Stock Photos

Tamní ministr zdravotnictví nabídl politikům analýzu, podle které se v období přechodu z letního na zimní čas zvýšil počet depresí. Obyvatelé si také stěžovali na stres a podle statistiky se zvýšil také počet nemocných i infarktů a sebevražd. Odborníci to také vysvětlovali změnou času a doporučili zákonodárcům toto pravidlo zrušit.

Nešlo ale jenom o zdraví lidí, ale také peníze. Tamní obyvatelé ušetří podle politiků také za energii, protože hospodárněji využijí přirozeného slunečního svitu. Naopak ukrajinští vědci ale tvrdí, že zmíněná finanční úspora nebude nijak velká a ekonomiku nijak nespasí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ukrajinském zrušení zimního času mluvil zahraniční zpravodaj v Polsku a na Ukrajině Petr Vavrouška

V žádném případě ale není Ukrajina se zrušením zimního času výjimkou, nedávno oznámilo stejný krok Rusko. Podeobně se zachovaly v minulosti i některé postsovětské země střední Asie nebo Gruzie.

Nápad posunout si ručičky měl už na konci 18. století Benjamin Franklin. Ovšem praxí se to stalo v roce 1908 ve Velké Británii, během první světové války se k tomu přidalo i Rakousko-Uhersko, opět kvůli úsporám.

V Čechách se o možnosti zrušit zimní čas už několik let mluví, ovšem zatím žádná změna nepřišla, tedy si v neděli 30. října všichni posunou čas o hodinu zpět.

Petr Vavrouška, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme