Ukrajinci a Gruzínci budou moci díky nové dohodě do zemí Evropské unie cestovat bez víz

Evropská unie ve čtvrtek schválila dohodu, která v blízké budoucnosti umožní obyvatelům Ukrajiny a Gruzie cestovat do zemí unie bez víz, informovala o tom agentura Reuters. Evropský parlament a Rada EU se totiž shodly na úpravách umožňujících snazší zastavení bezvízových cest pro občany třetích zemí. Novelizací pravidel, která existují od roku 2013, státy osmadvacítky podmínily zrušení víz pro krátkodobé cesty občanů Ukrajiny, Gruzie a Kosova.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajina a Evropská unie

Ukrajina a Evropská unie | Foto: flickr.com, Martin Schulz, CC BY-NC-ND 2.0

Změny, na kterých také v souvislosti s úvahami o možném budoucím zrušení víz pro občany Turecka trvalo například Německo, takzvaný "suspensivní mechanismus" posilují. Pro členské státy bude snazší upozornit na okolnosti, které k pozastavení bezvízového cestování mohou vést. Evropská komise bude moci tento krok také spustit sama na základě vlastních zjištění.

Pozastavení cest bez víz se bude moci dotknout jen určitých kategorií občanů dotčené třetí země, uvedl v tiskové zprávě Evropský parlament. Možnými důvody k zásahu by byl například pokles zájmu třetí země spolupracovat na zpětném přebírání svých občanů, kteří na pobyt v EU ztratí nárok - třeba po neúspěšné žádosti o azyl. Zmíněn je také "výrazný nárůst rizik" pro vnitřní bezpečnost a veřejný pořádek členských zemí unie.

Ukrajinské šičky už jsou v Česku, pomohla jim 'rychlejší víza'. Čeká se i na řidiče a kuchaře

Číst článek

Bezvízové cestování bude možné přerušit nejprve na devět měsíců, rozhodovací proces má být navíc rychlejší. V této době se státy a komise budou snažit zjednat nápravu stavu, který k pozastavení vedl. Pokud se to nepodaří, bude možné prodloužení o dalších 18 měsíců. Komise může také navrhnout přesun dotčené třetí země zpět mezi státy, jejichž občané k cestám do EU víza potřebují.

Komise má také každoročně informovat státy i europarlament, zda třetí země s bezvízovým stykem plní potřebná kritéria. "Stávající mechanismus není dostatečný a nyní bude vylepšen. Zároveň by fakt, že jsme dosáhli dohody, měl otevřít dveře dalším rozhovorům o vízové liberalizaci se zeměmi, které plní potřebná kritéria," uvedl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák, jehož země do konce roku Evropské unii předsedá.

S věcí ve čtvrtek vyslovili souhlas velvyslanci unijních zemí, nyní musí dohodu potvrdit europarlament a pak ještě na závěr formálně opět státy unie. Upravovaná pravidla se nevztahují na Británii a Irsko.

ČTK, MOS Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme