Ukrajinci budou volit prezidenta, favoritem je Janukovyč

Zítřejší prezidentské volby na Ukrajině mají jasného favorita - proruského Viktora Janukoviče. Za ním by měla skončit současná premiérka Julija Tymošenková. Obecně se očekává, že se nerozhodne v prvním kole.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kyjevské náměstí | Foto: Pavel Novák

Podle pozorovatelů je téměř jisté, že svůj post neobhájí současná hlava státu Viktor Juščenko. Podle Vojtěcha Höniga ze společnosti Člověk v tísni, který ukrajinské prezidentské volby sleduje na místě, byl Juščenko příliš proevropský a nejméně polovina národa s ním nesouhlasila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ukrajinské prezidentské volby sleduje na místě Vojtěch Hönig ze společnosti Člověk v tísni

"Uškodilo mu také to, že se hodně snažil podporovat ukrajinskou identitu. Podpořil například zákon, který nařizuje, aby 80 procent vysílání v televizi bylo v ukrajinštině," uvedl Hönig.

Hlavním důvodem propadu Juščenkovy popularity je ale nejspíš skutečnost, že se za jeho vlády neuskutečnily žádné zásadní reformy, které po něm požadovalo mezinárodní společenství.

Všichni kandidáti se ve svých kampaních důsledně vyhýbali tématům jako je vztah k Evropské unii, NATO nebo Rusku. Ukrajinská společnost je totiž právě v těchto otázkách hluboce rozdělená. Hlavní kandidáti přitom chtěli oslovit obě strany.

Igor Maňour, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme