Ukrajinci nemají k západním systémům protivzdušné obrany téměř žádné střely, tvrdí novinář deníku Bild

Ukrajina už nemá skoro žádné střely k západním systémům protivzdušné obrany Patriot a Iris-T, tvrdí novinář a analytik deníku Bild Julian Röpcke, který se odvolává na svůj anonymní zdroj. Oba systémy jsou přitom pro Ukrajinu zásadní, aby mohla ochránit svůj vzdušný prostor před ruskými střelami, upozornil novinář, na jehož analýzy vývoje bojů se často odvolávají ukrajinská média.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják (ilustrační foto)

Ukrajina nemá téměř žádné střely k západní protivzdušné obraně (ilustrační foto) | Foto: Sofiia Gatilova | Zdroj: Reuters

„Ukrajině došly střely Patriot a Iris-T. Většina dalších zásob prostředků protivzdušné obrany je vyčerpána nebo zničena,“ napsal Röpcke na sociální síti X.

Po několika hodinách svůj výrok upřesnil v dalším příspěvku: „Neřekl bych, že Ukrajina nemá vůbec žádné střely Patriot PAC-2 a PAC-3. Zdroj mi před dvěma týdny řekl údajný přesný počet. Nebudu ho samozřejmě zveřejňovat. Ten počet byl ale tak malý, že nyní se musí blížit nule.“

Na nedostatek prostředků protivzdušné obrany ve čtvrtek po rozsáhlém ruském raketovém útoku na ukrajinskou energetickou infrastrukturu znovu upozornil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zároveň opět apeloval na spojence Kyjeva, aby mu tyto prostředky poskytli.

Ukrajinské protivzdušné obraně se v noci na čtvrtek podařilo sestřelit osmnáct ze 42 ruských raket, oznámilo ukrajinské letectvo.

„Vzdušným prostorem Kyjeva nyní mají (rakety) volný průchod,“ napsal Röpcke v souvislosti s ruskými nočními útoky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme