Ukrajinci počtvrté odložili soud s bývalou premiérkou Tymošenkovou

V ukrajinském Charkově bylo již počtvrté odloženo projednávání nového procesu s bývalou premiérkou Julijí Tymošenkovou, tentokrát na 14. srpen. Tymošenková se odmítla dostavit k soudu a odmítá i účast pomocí videokonference.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julija Tymošenková | Foto: Sergei Chuzavkov | Zdroj: ČTK

„Když bylo jednání odročeno již počtvrté víceméně kvůli samotné paní Tymošenkové, je otázkou, jestli si Julija Volodymyrivna náhodou neuvědomuje, že jako vězněný martyr je své straně i celé opozici daleko platnější,“ říká odborník na postsovětské země Libor Dvořák.

Bývalá premiérka se léčí v charkovské nemocnici kvůli dlouhodobým problémům s páteří. Ukrajinští a němečtí lékaři se v pondělí dohodli, že její léčení bude pokračovat, ti němečtí jí doporučují klid.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo6 Libor Dvořák ve mluvil Světě o druhé o dalším odročení soudu s Julií Tymošenkovou

Tymošenkové zdravotní problémy jsou podle Dvořáka spíše rázu diplomatického. Její právníci prý dříve obviňovali ukrajinský soudní systém ze snahy proces oddálit, aby Tymošenková nemohla zasáhnout do říjnových parlamentních voleb.

Zástupci opozice postavili Tymošenkovou do čela své kandidátky do parlamentních voleb, i když vězni na Ukrajině kandidovat nesmí. Podle Libora Dvořáka tak opozice jejího jména využila jako své ikony.

Tymošenková si odpykává sedmiletý trest za zneužití pravomocí při podpisu údajně nevýhodné smlouvy o dodávkách ruského plynu.

V případu jde o společnost Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU), kterou Tymošenková řídila v éře divokých ukrajinských privatizací. Podle prokuratury zneužila kontaktů na tehdejšího premiéra Pavla Lazarenka a převedla na stát svůj soukromý půlmiliardový dluh. Zisky z distribuce ruského zemního plynu údajně zároveň posílala na zahraniční konta a vyhýbala se zdanění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů mluvil ve Stalo se dnes o procesu s Julijí Tymošenkovou.

"Ta obvinění z velké části podložená jsou, ale politicky motivovaná jsou také. Podnikatelů a podnikatelek, kteří se dopustili na Ukrajině podobných přečinů nebo přímo kriminálních činů, je celá řada. Naprostá většina z nich ale nikdy stíhána nebyla," říká Petr Kratochvíl z Ústavu mezinárodních vztahů, podle nějž má v říjnových volbách Tymošenkovou podporovaná opozice větší šanci než Strana regionů prezidenta Viktora Janukovyče.

Tymošenková obvinění odmítá a soudní procesy označuje za útok ze strany prezidenta Viktora Janukovyče. O její případ se zajímá Evropský parlament. Evropská unie a Spojené státy považují její stíhání za politicky motivované.

Martin Křížek, Helena Berková, Libor Dvořák, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme