Ukrajinci podruhé volí mezi Juščenkem a Janukovyčem

Ukrajinci dnes volí svoji hlavu státu v opakovaném druhém kole hlasování, které nařídil nejvyšší soud. Vybírají mezi prorusky orientovaným současným premiérem Viktorem Janukovyčem a opozičním vůdcem a reformátorem Viktorem Juščenkem, kterého podporuje západ země a hlavní město. Volby zatím probíhají nad očekávání klidně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žena hlasuje v opakovaném kole voleb na Ukrajině | Zdroj: ČTK

Volby probíhají bez incidentů a politická situace je klidná, prohlásil předseda ústřední volební komise Jaroslav Davydovič. Bezproblémový průběh voleb potvrzují také zahraniční pozorovatelé. Nepotvrzují se tak úvahy o možném falšování výsledků, ani o umělém vyvolávání násilností.

Volební účast je poměrně vysoká a zůstává údajně na úrovni zrušeného listopadového hlasování, kdy k urnám přišly čtyři pětiny oprávněných voličů. Nejvyšší volební účast je na ruskojazyčném východě a na jihu Ukrajiny. V hlavním městě Kyjevě do 15 hodin odvolilo 53 procent voličů. Méně lidí chodí volit na západě Ukrajiny.

Zatímco na západě země, a především v ukrajinské metropoli Kyjevě, má jasnou podporu vůdce "oranžové revoluce" Juščenko, východ Ukrajiny nadále dává své sympatie premiéru Janukovyčovi. V Doněcku, průmyslovém centru východní Ukrajiny, oranžová barva opozice doslova neexistuje. Ve městě výhradně vlají modrobílé stužky - symbol provládního kandidáta Janukovyče.

Oba prezidentští kandidáti se dnes znovu obvinili z porušování pravidel. Zástupci Juščenka dnes nařkli protistranu, že brání ve východních oblastech země členům volebních komisí pracovat. Janukovyčův štáb na to reagoval prohlášením, že jde o výmysly Juščenkových stoupenců, kteří naopak práci komisí sabotují svou nepřítomností.

Premiérův tým zároveň obvinil Juščenka z hrubého porušení volebního zákona tím, že i v den voleb prováděl přímou agitaci ve sdělovacích prostředcích. Kromě toho prý Juščenkovi zástupci na východě země odmítají provázet mobilní volební urny, čímž znemožňují jejich nasazení mimo volební místnosti.

V prvním kole voleb 31. října si z 24 uchazečů vedli nejlépe Janukovyč a Juščenko, ani jeden z kandidátů potřebnou nadpoloviční většinu hlasů. V rozhodujícím druhém kole 21. listopadu zvítězil podle ústřední volební komise Janukovyč. Opozice v čele s Juščenkem ale výsledky neuznala a do ulic metropole Kyjeva i dalších měst vyšly statisíce Juščenkových stoupenců protestujících proti zmanipulování voleb.

Nejvyšší soud nakonec 3. prosince prohlásil druhé volební kolo za neplatné a rozhodl o jeho opakování. K tomu otevřel cestu 8. prosince ukrajinský parlament, který schválil změnu volebního zákona, reformu ústavy a novou volební komisi. Odstupující prezident Leonid Kučma hned v sídle sněmovny všechny právní normy podepsal a stvrdil tak jejich platnost.

Opozici se díky kompromisu s vládním táborem podařilo prosadit nový volební zákon, od kterého si slibuje omezení případných podvodů při opakovaném hlasování. Do situace ale v sobotu zasáhl ústavní soud, který zrušil rozhodnutí nejvyššího soudu Ukrajiny. Podle ústavního soudu mohou volit doma i osoby se zdravotním postižením, což podle opozice dává prostor novým manipulacím s volebními výsledky.

Na regulérní průběh opakovaných voleb dohlíží na 12.000 představitelů čtyř desítek mezinárodních organizací a tří desítek zemí, mimo jiné Česka. Své pozorovatele vyslaly mimo jiné Evropský parlament, Rada Evropy a Organizace pro bezpečnost a spoluprácí v Evropě. Listopadové druhé kolo hlasování, jejichž výsledky nakonec soud zrušil, sledovalo na 5000 zahraničních pozorovatelů.

Volební místnosti budou uzavřeny ve 20:00 (19:00 SEČ). Krátce po skončení hlasování mají být zveřejněny výsledky tří různých průzkumů, prováděných mezi voliči, kteří odcházejí od uren. První dílčí oficiální výsledky nelze podle předsedy komise Jaroslava Davydovyče čekat dříve než ve 22:00 SEČ, předběžné celkové výsledky pak až v pondělí po 07:00 SEČ.

Martin Dorazín, Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme