Ukrajinci požádali ruské rodiny o DNA zmizelých vojáků. Zastavte pašování zinkových rakví, říkají

Ukrajinská bezpečností služba SBU vyzvala rodiny nezvěstných ruských vojáků, aby poskytly vzorky své DNA a pomohly tak zjistit, co se s nimi stalo. Ukrajinská strana má v současnosti přes 300 vzorků DNA, které se neshodují se vzorky nezvěstných ukrajinských vojáků ani civilistů. Předpokládá, že přinejmenším část z nich patří Rusům.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobrovolníci nesou rakev s ostatky vojáka samozvané Luhanské lidové republiky poté, co byl exhumován z anonymního hrobu. | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

„Je to v zájmu samotných Rusů, aby zastavili, jak říkají, pašování zinkových rakví s ruskými bojovníky z oblasti Donbasu,“ citovala ukrajinská agentura UNIAN šéfa SBU Vasyla Hrytsaka. Dodal, že podle informací ukrajinské tajné služby zemřelo na území Ukrajiny od počátku konfliktu už několik tisíc Rusů.

Ukrajina má za sebou 'nejvražednější den' letošního roku. Zemřelo devět vojáků

Číst článek

Ukrajina proto vytvořila společnou databázi lidí, kteří zmizeli v oblastech bojů na východě země. „Máme přes 300 vzorků DNA, které se neshodují s DNA ukrajinských vojáků ani civilistů. Některé bez pochyb patří ruským vojákům a bojovníkům,“ uvedl Hrytsak.

Vzorky, které rodiny poskytnou, podle něj pomůžou neznámé padlé identifikovat. UNIAN neupřesňuje, jestli budou těla rodinám vrácena, naznačují to ale Hrytsakova slova o konci pašování rakví. 

Ukrajinské úřady oznámily už loni na podzim, že díky nové databázi DNA se jim povedlo identifikovat 450 zesnulých ukrajinských vojáků a obeznámit s jejich osudem rodiny.

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme