Ukrajinci prohráli bitvu o Debalcevo. Vojáci kritizují armádní velení za chaos

Ukrajinský prezident Petro Porošenko nařídil stažení ukrajinských jednotek z Debalceva. Proruští povstalci, kteří město dobyli, hlásí stovky obětí z řad ukrajinských vojáků. Ukrajinská armáda uvedla, že v posledních bojích o důležitý železniční uzel Debalcevo padlo 22 vojáků a dalších 150 utrpělo zranění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci opustili Debalcevo, mají těžké ztráty | Zdroj: Reuters

„Ukrajinští vojáci se ctí dostáli hrdému titulu obránců vlasti. Nevzdali se, nesložili zbraně a nevyvěsili bílý prapor. Dali do zubů těm, kdo se je pokoušeli obklíčit a stáhli se z Debalceva,“ prohlásil zjevně pohnutý ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Jeho vojáci se po malých skupinách polními cestami a za ostřelování dostali do Artěmovska. Přivezli také mrtvé - jejich přesný počet není znám.

Proruští povstalci mluví o tisících obětí, lékaři zatím ošetřili asi dvě stě zraněných a arťomovská márnice hlásí 40 mrtvých.

Před ústupem Ukrajinci zničili v Debalcevu vše, co by se protivníkovi mohlo hodit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O významu dobytí Debalceva proruskými separatisty mluvil bývalý vojenský zpravodajský analytik Dušan Rovenský, nyní zástupce šéfredaktora ATM magazínu

Velení ukrajinské armády si ale za porážku v Debalcevu vysloužilo od vlastních vojáků kritiku. Ti tvrdí, že ústup byl chaotický a koordinace na nejhorší možné úrovni.

Ukrajinský generální štáb obvinil z neúspěšné obrany Debalceva dobrovolnický prapor Krivbas z Dněpropetrovska, který prý o své vůli opustil linii fronty. Dobrovolníci naopak viní velení.

„Svalování viny a hledání obětního beránka je znak vnitřního rozkladu ukrajinských silových složek. Pro mne je zarážející, že takový spor existuje. V civilizovaném státě má monopol na řízení ozbrojených sil stát,“ uvádí Lukáš Dyčka, bezpečnostní analytik z Univerzity obrany v Brně.

„Debalcevo je důležitým komunikačním uzlem mezi Luhanskem a Doněckem, což jsou dvě bašty separatistů. Prochází tudy silnice a železniční trať, které spojují tato dvě města,“ vysvětluje bývalý vojenský zpravodajský analytik Dušan Rovenský, nyní zástupce šéfredaktora ATM magazínu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na východě Ukrajiny po dobytí Debalceva proruskými separatisty mluvili Lukáš Dyčka, bezpečnostní analytik z Univerzity obrany v Brně a Oksana Pelenská, redaktorka ukrajinská redakce RFE/RL

Podle něj ztráta Debalceva představuje jen jednu porážku v celé sérii vojenských debaklů ukrajinské armády z poslední doby:

„Morálka ukrajinské armády je velice špatná. Porážka u Debalceva ale bude mít mnohem větší vliv na civilní obyvatelstvo, protože se ukazuje, že ukrajinské velení takzvané protiteroristické operace neříká úplnou pravdu o situaci na frontě.“

Vzhledem k současné slabosti ukrajinské armády a uvolnění sil nasazených u Debalceva je podle Rovenského možné, že dojde k ofenzivě separatistů na jiném úseku fronty, například u Mariupolu.

Jednotky OSN na Ukrajině?

Porošenko večer navrhl na území Ukrajiny pozvat mírové jednotky OSN, protože Rusko prý neplní mírové dohody. Chce také změnit zákon o válečném stavu.

„Když se nepodařilo jednání a separatisté nepustili do Debalceva zástupce OBSE, možná by to byl dobrý krok,“ myslí si Oksana Pelenská, redaktorka ukrajinská redakce RFE/RL.

Domnívá se taky, že by západní státy měly Ukrajině dodat zbraně na to, aby se bránila. Ve své historii se vždy bránila a s novými zbraněmi by nikoho nenapadla. Podle Pelenské by šlo určité vyrovnání sil, protože separatisté mají zbraně z Ruska.

Oděská domobrana se cvičí k boji, ale pořádá i přednášky

Číst článek

Martin Dorazín, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme