Ukrajinci protestovali proti ruštině, vzduchem létaly slzné granáty

Demonstranti v ukrajinské metropoli Kyjevě se poprali s policií. Pořádkové síly se snažily dav rozehnat i pomocí granátů se slzným plynem. Lidé vyšli demonstrovat kvůli nesouhlasu se zákonem, který posiluje postavení ruštiny na Ukrajině.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potyčky ukrajinských demonstrantů s policisty v Kyjevě

Potyčky ukrajinských demonstrantů s policisty v Kyjevě | Zdroj: ČTK

Ze stejného důvodu se Ukrajinci poprali už začátkem června, když návrh na povýšení ruštiny na úroveň druhého oficiálního jazyka prošel prvním čtením. Nebili se jen demonstranti a policie, po krku si šli i poslanci.

Nový zákon přijala sněmovna včera, aniž by se předtím debatovalo o jakýchkoli změnách. Předseda parlamentu Volodymyr Lytvyn dnes nabídl rezignaci. Prezident Viktor Janukovyč připustil, že by sněmovní krize mohla vést až k předčasným volbám.

Nový zákon se nevztahuje jen na ruštinu, ale na všechny jazyky, které jsou mateřské pro deseti a víceprocentní menšiny v určitých regionech. Jde tak třeba i o běloruštinu, polštinu, rumunštinu, slovenštinu nebo jidiš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj na Ukrajině rozebral ve Světě o druhé komentátor ČRo 6 Libor Dvořák

Ruština je mateřským jazykem většiny obyvatel východu a jihu Ukrajiny. Prozápadně orientovaní kritici se obávají, že nová právní úprava povede k dalšímu rozdělení země. Podle průzkumů ale dvě třetiny Ukrajinců souhlasí s tím, aby ruština měla postavení regionálního jazyka.

Podle komentátora Českého rozhlasu 6 Libora Dvořáka jsou pro ukrajinskou opozici spory kolem nového zákona vítanou záminkou, jak přiostřit situaci několik měsíců před volbami.

„Litera tohoto zákona, čistě teoreticky, vypadá dle mého soudu dosti demokraticky a řekl bych, že nejde ani tolik o literu a možná ani o ducha zákona, ale že jde víceméně o další vítaný ideový podnět, protože politický boj na Ukrajině opět nabírá na obrátkách, blíží se říjnové parlamentní volby, o nichž prezident Janukovyč dokonce už řekl, že by mohly být přeneseny na bližší termín,“ konstatoval Dvořák ve Světě o druhé.

„V každém případě je to tak, že ty vášně se rozhořely daleko víc, než jsem ještě včera večer předpokládal a kdy agentury přinášely údaje o 200 až 600 protestujících. Dnes už se u toho takzvaného Ukrajinského domu, což je cosi jako dejme tomu sídlo Matice slovenské, shromáždilo až několik tisíc demonstrujících, především opozičních politiků a příznivců ukrajinské opozice.“

„Zasahovalo tam na 5000 vojáků a policistů speciálních oddílů. To znamená, že ta situace může dále eskalovat,“ poznamenal Libor Dvořák.

Jitka Malá, mta, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme