Ukrajinci si na východě země vybrali proruský Opoziční blok. Ale ne všichni
Ukrajina má za sebou historické parlamentní volby, ve kterých zvítězily prozápadní strany premiéra Arsenije Jaceňuka, prezidenta Petra Porošenka a lvovského starosty Andrije Sadového. Na východě země jim ale lidé moc nevěří. Volili Opoziční blok, vytvořený politiky bývalé vládní Strany regionů.
Ukrajinci si sice zvolili proreformní a proevropské strany, ale neporozumění mezi rusky mluvícím východem a západem země se spíš prohloubilo.
„Nejsme a nebudeme otroky Kyjeva, současné vedení Ukrajiny nedokázalo vyjít vstříc požadavkům a zájmům východu, vůbec na nás nemyslí, jako bychom byli cizí. A v parlamentu, tam proti nim nic nezmůžeme,“ stěžuje si Jurij Mělnickij, aktivista Opozičního bloku.
Ten ve 120tisícovém Slavjansku, kde hlasovali i uprchlíci z území obsazených proruskými povstalci, s převahou zvítězil. I v tomto průmyslově-lázeňském provinčním městě se ale najdou zastánci současné i budoucí kyjevské vlády.
„Volila jsem strany, které jsou teď u moci, Blok prezidenta Porošenka. Hodně se totiž v naší zemi musí změnit, musíme skončit s érou státních lupičů a oligarchů kolem bývalého prezidenta Janukovyče. Chceme, aby se náš život alespoň trochu změnil k lepšímu a vláda se o nás víc zajímala,“ říká důchodkyně Raisa Vasiljevna.
Nevadí jí, že i prezident Porošenko je oligarchou a kolem sebe má také bohaté ukrajinské podnikatele. A její sousedka Nina Iljična přizvukuje.
„Tohle jsou jiní oligarchové. Něco vytvořili a vykonali. Nejsme proti bohatým v politice - kolikrát, když z kmána uděláte pána, dopadne to mnohem hůř. Porošenko je důvěryhodný člověk,“ míní.
Lidé řeší praktické problémy, ne politiku
„Chci, aby náš Slavjansk byl čistým, pracovitým a dobrým městem jako dřív. Už se to začíná měnit, pomáhají nám. Lidé, kteří za války utrpěli, dostávají humanitární pomoc, oděvy, namontovali nám nové dveře a zasklili okna,“ dodává paní Nina Iljična.
A to je pro místní lidí mnohem důležitější než současné politické barvy a rozdíly, potvrzuje Aleš Tomášek, koordinátor společnosti Člověk v tísni ve Slavjansku.
„Problémy lidé tady nejsou politické, ale praktické. To znamená, jak zabezpečit sebe a svou rodinu, aby přežili zimu.“