Ukrajinci si připomínají první výročí demonstrací na Majdanu

Ukrajina si připomíná rok od začátku demonstrací, které svrhly režim prezidenta Viktora Janukovyče. Dnešek vyhlásil jeho nástupce Petro Porošenko Dnem důstojnosti a svobody. V Kyjevě a dalších městech se chystají různá sdružení vzpomínkové akce. Pochody a manifestace jsou ohlášené i na víkend.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dívka pokládá květiny k potrétům bojovníků zabitých před rokem při střetech v Kyjevě | Zdroj: Reuters

Právě před rokem se na kyjevském náměstí Nezávislosti sešlo několik stovek lidí na protest proti zastavení příprav podpisu asociační dohody Ukrajiny s Evropskou unií.

O týden později byly v ulicích už statisíce lidí. Protesty přerostly v krvavé srážky s policií. Trvaly až do konce letošního února.

Dnes od rána v centru Kyjeva lidé zapalují svíčky a pokládají květiny u symbolického kříže obětí. Hlavní vzpomínka na rok staré události se odehraje večer.

Právě na výročí vzniku takzvaného hnutí Euromajdan se politické strany dohodly na sestavení pětičlenné vládní koalice. Kromě Bloku Petra Porošenka a Lidové fronty premiéra Jaceňuka ji budou tvořit strana Svépomoc, populisté z Radikální strany a strana Vlast bývalé premiérky Tymošenkové.

Prezident Petro Porošenko na místě krvavých střetů, které se v Kyjevě odehrály před rokem | Foto: Reuters

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme