Každý padlý ukrajinský voják je hrdinou. Ukrajinci sepsali 2000 petic za jejich vyznamenání

Poté, co byl v listopadu v bojích na východě Ukrajiny zabit její bratr, ochromil Annu Birzulovou zármutek. Pak se vrhla do akce a sepsala petici, v níž požádala prezidenta Volodymyra Zelenského, aby udělil devětadvacetiletému Bohdanovi Krotovovi nejvyšší vojenské vyznamenání Hrdina Ukrajiny. Příbuzní a přátelé usilují o uznání padlých vojáků a nové petice určené hlavě státu se v této souvislosti objevují téměř denně, napsala agentura Reuters.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový hřbitov v Buče

Podle odbornice na pamět a vlastenectví Julije Jurčukové bude připomínání památky padlých s pokračující válkou stále naléhavějším tématem (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pohřbili jsme ho 26. a už 27. jsem ji sepsala,“ řekla se slzami v očích pětatřicetiletá Birzulová u Krotovova hrobu na kyjevském hřbitově. Pod ukrajinskou vlajkou s insigniemi jeho jednotky se přitom z portrétu usmíval bojový zdravotník.

‚Přihlásil jsem se první den války, ale už nemůžu.‘ Ukrajinská armáda závisí na starších 40 let

Číst článek

Petice Anny Birzulové je jednou z nejméně 2000, které od začátku ruské invaze v únoru 2022 předložili nejčastěji příbuzní nebo přátelé padlých vojáků. Zelenského požádali, aby zabité ocenil vyznamenáním.

Od začátku války získalo vyznamenání Hrdina Ukrajiny méně než 400 příslušníků armády – mnozí z nich posmrtně – za chrabré činy, například za pomoc při zmaření postupu nepřítele.

Petice, zavedené v roce 2015 jako platforma pro lidové apely na prezidenta, nicméně nejsou formální součástí nominačního procesu na vyznamenání, které bylo ustanoveno v roce 1998.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Pohled na kolektivní trauma

V době, kdy ukrajinští vojáci bojovali proti povstání separatistů podporovaných Moskvou na východě země a boje měly nižší intenzitu, byly tyto výzvy prezidentovi méně časté.

Nyní se objevují nové petice truchlících vdov, matek a dětí téměř denně. Nejprve na webových stránkách prezidenta a poté na sociálních sítích. Staly se běžným rituálem ve válce, která sjednotila národ a zároveň nejeví známky toho, že by mohla skončit.

Nabízejí pohled na kolektivní trauma, které Ukrajinci prožívají. A upozorňují, že prakticky každý voják, který padne v boji, je považován za „hrdinu“ vzhledem k tomu, že pomáhal bránit zemi před invazními silami.

Rusové se už s válkou smířili. Kdyby měli svobodnou volbu, většina by byla proti ní, myslí si rusista Příhoda

Číst článek

Vláda ztráty vlastních ozbrojených sil nezveřejňuje, ale západní zpravodajské služby odhadují, že padly desítky tisíc ukrajinských vojáků.

Birzulová popsala svého bratra, jenž se připojil k útočné brigádě předtím, než Ukrajina loni v červnu zahájila protiofenzivu, jako veselého a obětavého. Když byli mladší a chyběla jim otcovská postava, byl citlivý a nápomocný. Snil podle ní o založení vlastní rodiny, zároveň však za války cítil pocit účelnosti.

Z bojiště odváděl zraněné muže, zachraňoval je pod těžkou palbou, napsala Birzulová v petici. V den, kdy byl zabit, zachránil čtyři lidi, uvedla s odvoláním na Krotovovy spolubojovníky.

Podobně jako někteří další také Birzulová svou výzvu široce propaguje na sociálních sítích a vyzvala přátele a sledující – mezi nimi i veřejné osobnosti – aby ji sdíleli na svých účtech. Nasbírat 25 000 podpisů potřebných ke zvážení petice do 90 dnů od jejího zveřejnění je závod s časem, řekla. Do úterý se pod její peticí sešlo více než 18 800 podpisů.

Úspěšné žádosti musí projít také přes vojenské velení a posuzuje je prezidentský výbor, jenž vznikl loni v květnu, aby se zabýval novým přílivem petic. „Musíme znát jména všech našich hrdinů,“ uvedl Zelenskyj v prohlášení, kde oznamoval jeho vytvoření. K tomuto článku se jeho kancelář nevyjádřila.

Kompenzace rodinám padlých

Ocenění je spojeno s významnou finanční kompenzací, včetně bezplatného bydlení pro vyznamenané nebo jejich pozůstalé příbuzné. Ale pro lidi, jako je Viktorija Vlasenková, jejíž devětadvacetiletý manžel Oleksandr padl v červnu 2022 během ukrajinského vojenského tažení s cílem získat zpět od ruských sil město Cherson na jihu země, peníze nehrají velkou roli.

‚Nemůžeme je nechat zmrznout.‘ Pomoc potřebuje skoro polovina lidí na Ukrajině, peněz je stále méně

Číst článek

„Není to pro mě vůbec důležité,“ řekla o finanční odměně šestadvacetiletá Vlasenková a dodala, že jejím cílem je zachovat mužovu památku pro jejich ročního syna Makara, kterého Oleksandr už nemohl vidět.

„Ať si alespoň tento kousek jeho srdce nese životem a předá ho svým potomkům,“ napsala ve své petici, která získala 25 721 podpisů a v současné době se projednává.

Připomínání památky padlých bude na Ukrajině s pokračující válkou pravděpodobně stále naléhavějším tématem, uvedla odbornice na paměť a vlastenectví Julija Jurčuková. Minulý měsíc činitelé po tlaku aktivistů a pozůstalých schválili dlouho odkládané plány na vybudování národního vojenského hřbitova v Kyjevě.

Někteří ukrajinští veteráni nicméně příval petic zpochybňují a tvrdí, že příliš široké udělování vyznamenání by ho znehodnotilo. Tento fenomén představuje výzvu pro vládu, která musí vybrat, kdo by měl být formálně vyznamenám, a zároveň udržet kolektivní morálku, míní Jurčuková, která vyučuje na švédské Södertörnské univerzitě.

„Na jedné straně je tu paměť jednotlivce a rodiny. A na druhé straně je zde stát, který je zodpovědný za práci s touto pamětí způsobem, který lidi upevňuje a mobilizuje,“ dodala.

eza, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme