Ukrajinci už měsíc útočí na ruské rafinérie, zatím vyřadili z provozu 14 procent jejich kapacit

Ukrajinské drony poslední měsíc útočí na ruské rafinérie. A úspěšně. Podařilo se vyřadit z provozu už 14 procent ruských výrobních kapacit. Ale nejsou to jenom vojenské útoky. Kvůli západním sankcím se výrazně prodlužují opravy. Někdy jako v případě rafinérie v Nižním Novgorodu museli odstavit celý závod.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná rafinerie (ilustrační foto)

Ropná rafinerie (ilustrační foto) | Foto: SatyaPrem | Zdroj: Pixabay | ©

Zasažených cílů bylo osm až deset a mnoho jich bylo zasaženo opakovaně. Ukrajinci také většinou neútočí jedním, ale více drony. Takže se zahltí protiletecká obrana, a i když se některé drony podaří sestřelit, tak aspoň jeden vždy proletí.

Západ musí podpořit odliv mozků a kapitálu z Ruska. To podkope Putinův režim, míní ruská ekonomka

Číst článek

Ukrajincům se daří ruskou protileteckou obranu obcházet tak, že pošlou jeden nebo dva drony a tím zjistí, kde se protiletecké radary nachází. A pak pošlou dron okolo něj ze stran, z které to protiletecká obrana nečeká.

Ruské rafinérie jsou čím dál tím více závislé na dodávkách komponentů ze zahraničí a prakticky všechny mají nějakou část zařízení z Ameriky nebo ze Švýcarska. A tyto firmy se z Ruska stáhly, obzvlášť americký Honeywell si dává záležet, aby se jeho vybavení nedostávalo do Ruska ani přes třetí země.

Rusové se toto snaží obcházet tím, že si některé díly vyrábí sami a jiné shání z druhé ruky, ale ani to jim nepomáhá.

A ukrajinské útoky na rafinerie jsou někdy už poznat. Rusové musí své protiletecké systémy soustředit blíže k pro ně kritickým městům, tím pádem je nemají na frontě, kde chybí.

To, že Rusko přišlo o 14 procent výrobních kapacit, ale neznamená, že by se tvořily fronty na benzinkách. Vzrostl dovoz z Běloruska, ve kterém jsou dvě velké ropné rafinerie.

Pro ruskou ekonomiku je to ale nepříjemné, protože vyvážela ropné výrobky a s pokračujícími útoky přichází o výdělek.

Ondřej Soukup, hof Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme