Ukrajinci volí nový parlament

Ukrajina si dnes zvolí nový parlament, který bude mít proti tomu předchozímu mnohem více pravomocí na úkor prezidenta Viktora Juščenka. Volby také rozhodnou o dalším směřování ukrajinské demokracie. Největší šance na vítězství má opoziční Strana regionů, kterou vede neúspěšný kandidát na prezidenta v roce 2004 Viktor Janukovyč. Hned za ním zřejmě skončí takzvané oranžové síly, Blok Julie Tymošenkové a Juščenkova strana Naše Ukrajina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby na Ukrajině | Zdroj: ČTK

Zájem ukrajinských voličů o dnešní hlasování byl značný. Paradoxně ale právě vysoká účast byla tou největší překážkou voleb. Kromě nového parlamentu si dnes voliči na Ukrajině totiž vybírali také obecní a městské rady a museli tak vyplnit celkem čtyři hlasovací lístky. V Kyjevě ještě o jeden více pro volbu starosty. Ve volebních místnostech se tak tvořily značné fronty.

Podle mezinárodních pozorovatelů z OBSE v různých regionech Ukrajiny byl právě chaos při hlasování největším problémem. Žádné falšování jako při posledních prezidentských volbách se neopakovalo.

Hlavní hádankou voleb bude sestavování většinové koalice. Prezident Juščenko dnes naznačil, že síly bývalé Oranžové revoluce, které šly do voleb odděleně, zahájí rozhovory o spojenectví už v pondělí.

"Posuzují se různé varianty koalic. Samozřejmě, že se předpokládá nové spojení oranžových sil Juščenka a Tymošenkové, ale v zákulisí podle mne vyjednává každý s každým. Určitě nás čeká velká zápletka," říká přední ukrajinský politolog Oleksander Letviněnko.

Volební místnosti na Ukrajině se zavřou v devět hodin večer našeho času, první předběžné výsledky se očekávají zítra ráno.

Petr Vavrouška, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme