Ukrajinci volili poslance parlamentu

Více než 38 milionů ukrajinských voličů dnes rozhodovalo o složení nového parlamentu. Rozhodovalo také o složení místních zastupitelských orgánů. Jak z Ukrajiny hlásí zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Petr Voldán, navzdory včerejší vraždě jednoho z kandidátů je atmosféra v zemi poměrně klidná. Největší naději na vítězství má podle prvních odhadů reformistický blok Naše Ukrajina bývalého premiéra Juščenka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby | Foto: Jan Rosenauer

I když v pořadí třetí suverénní volby 450 poslanců ukrajinské Nejvyšší rady po rozpadu Sovětského svazu provázejí problémy a excesy včetně ukradených a spálených razítek volebních komisí, závažnější narušení zatím bezmála tisícovka zahraničních pozorovatelů nezaznamenala. Sobotní vražda kandidáta Nikolaje Šklibljaka zastřeleného devíti ranami ze samopalu v Ivanofrankovsku je označována za objednaný teroristický útok spojený s politickým bojem na Ukrajině.

Hlasy opozice, že parlamentní volby budou zmanipulovány, dnes odmítl prezident Leonid Kučma. Zároveň vyslovil přesvědčení, že nejvíc hlasů získají strany a bloky, které ho podporují.

Jak dodává Petr Voldán, v Rusku dávají největší šance na vítězství bloku bývalého premiéra Viktora Juščenka. Potvrzují i to i první odhady volebních výsledků. Naše Ukrajina by mohla dostat asi čtvrtinovou podporu voličů, komunisté na druhém místě kolem 20 procent. Do parlamentu by se měli dostat i sociální demokraté a proprezidentská Koalice za sjednocenou Ukrajinu.

Petr Voldán, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme