Ukrajině končí sleva na ruský plyn. O prodloužení rozhodne ruská vláda

Ukrajina požádala Rusko o prodloužení zimní slevy na plyn. Platnost zvýhodněné ceny končí právě dnes a o prodloužení musí rozhodnout ruská vláda. Ruský Gazprom v zásadě s prodloužením zvýhodněného režimu prodeje plynu Ukrajině o tři měsíce souhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Co by se stalo, kdyby k nám přestal proudit plyn z Ruska. Téma Kupředu do minulosti | Foto: Wikimedia Commons

„Poskytnutí slevy na dodávky plynu umožňuje platná smlouva mezi Gazpromem a ukrajinským Naftogazem z roku 2009. Tato otázka je ale ve výlučné kompetenci vlády Ruské federace,“ upozornil šéf Gazpromu Alexej Miller.

V rámci takzvaného zimního balíku nakupovala Ukrajina tisíc krychlových metrů ruského plynu za 329 dolarů, a to včetně slevy 100 dolarů. Ukrajina podle Gazpromu v současné době za plyn dluží bezmála dvě a půl miliardy dolarů.

Rusko dodávky loni v červnu přerušilo kvůli sporům o ukrajinský dluh a o cenu. V pátek obě strany začaly prostřednictvím Evropské komise vyjednávat o smlouvě na další období, neshodly se ale na ceně. O kontraktu budou znovu jednat v polovině dubna.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme