Při ofenzivě na jihu mění Ukrajina strategii. Zásadní roli hrají malé drony, které lokalizují ruské síly

Ukrajinské ozbrojené síly několik týdnů mluví o zahájení protiofenzivy na jihu země. Až nyní ale jeden z vysokých vojenských důstojníků řekl britskému vysílateli BBC, že cílem je dobýt město Cherson během několika týdnů. Namísto rozsáhlého útoku se ale chystá přijetí jiné strategie. Velkou roli při ofenzivě budou hrát malé drony.

Cherson Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Palte, až budete připraveni.“ Příslušník ukrajinských speciálních sil, který obsluhuje dron, posílá hlasovou zprávu své jednotce, jakmile si nad ruskými pozicemi si všimne obrněného vozidla ukrytého v zákopech. Ruské linie jsou vzdálené pouze tři kilometry od vojákovy pozice.

Voják svou identitu skrývá, proto ale používá přezdívku Maverick, která je inspirovaná hlavní postavou z filmu Top Gun.

Úkolem Mavericka a jeho týmu je identifikovat potenciální cíle a předat jejich souřadnice. Poté je za pomoci dronů sledují a řídí palbu. Velké zbraně tvoří v této válce opravdový rozdíl, píše BBC.

„Je to válka dělostřelectva, high-tech zbraní a myslí. Voják stále hraje důležitou roli, ale úspěch je závislý především na raketách, dělostřelectvu a náletech,“ říká generálmajor Dmytro Marčenko, který na jaře úspěšně zorganizoval obranu jižního města Mykolajiv. Podle Marčenka je to velmi odlišné od druhé světové války, kdy jedna velká armáda útočila na druhou.

A právě na to spoléhá ruská ofenziva na východním a jižním území Ukrajiny. Neustálé palby ruského dělostřelectva drtí vše, co jim stojí v cestě, a ničí vojenské pozice i obytné oblasti. Podle ukrajinských úřadů posílají Rusové na jih dalších 22 tisíc vojáků.

Ukrajinské armádě mají ale nyní pomoci i americké raketomety HIMARS, které umožní ničit dříve nedosažitelné cíle. Tvrdí však, že by podobného vybavení potřebovali více, aby mohli zlikvidovat prioritní cíle, jakými jsou ruské muniční sklady nebo protivzdušná obrana. Generálmajor Marčenko věří, že Cherson získají zpět „v blízké budoucnosti“, a to v řádu týdnů.

Rozdělit a zničit

Kdyby se Ukrajina dopouštěla válečných zločinů, využila by toho ruská propaganda, říká analytik

Číst článek

Pro uspění ale nejdříve musí prolomit tzv. statickou obrannou strategii Ruska. Bez silové převahy tak volí nestandardní způsob.

Jednou z jejich taktik je spolupráce dělostřelectva s leteckými průzkumnými skupinami, drony. Pomáhají rozdělit ruské síly na menší skupiny, které pak obklíčí bez velkých ztrát, kterým by se v otevřené konfrontaci nedalo vyhnout, uvádí server BBC.

„Překročili jsme řeku Inhulec a nyní se snažíme rozšířit území a odříznout zdejší ruské síly na dvě skupiny – Kachovku a Cherson,“ vysvětluje Maverick. Klíčovou součástí strategie je přerušení ruských zásobovacích tras na jih.

Podle generálmajora zničily ukrajinské síly v posledních dvou týdnech přes 20 muničních skladů v Chersonské oblasti, včetně velitelských středisek a strategicky podstatných mostů.

Ztráta signálu

Identifikace takových cílů a vedení dělostřeleckých útoků je nebezpečná práce. Maverick a jeho kolegové pozorně sledují útok na ruské vozidlo, které by mohlo podle nich rušit ukrajinské komunikační kanály.

Po desítce střel se mohou k cíli přiblížit nejblíže na 15 metrů. Pak reagují ruské síly a za hvizdu střel utíkají do hangáru, aby se ukryli.

Rusové zjistili, že dělostřeleckou palbu řídil tým dronů a oblast začali náhodně ostřelovat. Drony ale zůstávají v terénu a Maverick s kolegou se je snaží dostat zpět.

„Zapnuli REB!“ křičí Maverick.

Varuje, že Rusové zapnuli elektronické rušení signálu, které může pro drony znamenat bezprostřední hrozbu. Po výpadku satelitní navigace a dálkového ovládání Maverickův tým ztrácí kontrolu nad drony. Přichází tak o jeden přístroj, ale vojáci přežívají bez zranění.

ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme