Ukrajinská expremiérka Tymošenková zahájila ve vězení hladovku

Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková zahájila v charkovské věznici hladovku na protest proti tomu, jak s ní ve vězení zacházejí. Oznámil to její právník.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julia Tymošenková

Julia Tymošenková | Zdroj: ČTK

Expremiérka si už od loňského léta stěžuje na bolesti zad a potíže s páteří, které později lékaři potvrdili. Z vězení ji dokonce nakrátko převezli do charkovské nemocnice. Tymošenková však byla hospitalizována proti své vůli.

Právník Tymošenkové Sergej Vlasenko řekl novinářům, že na jejích rukou a břiše viděl modřiny a podlitiny. Vznikly prý během přepravy jeho klientky z vězení do nemocnice.

Vězeňská služba jakékoli hrubé zacházení popírá, její mluvčí však uvedl, že pokud vězeň odmítá přesun, má vězeňská služba právo přinutit jej k němu i násilím. Otázky vzbuzuje spíše to, proč převoz proběhl zrovna v pátek až pozdě večer a proč právník Tymošenkové až do dneška nebyl s političkou ve spojení.

Expremiérka léčbu odmítla poté, co se seznámila s celým textem posudku dvou německých lékařských expertů. Ti vyjádřili vážné pochyby o tom, že se politička v charkovské nemocnici může uzdravit, nejsou tam totiž potřební specialisté ani vybavení.

Přehrát

00:00 / 00:00

První náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider referoval o postoji Česka vůči Ukrajině v případu vězněné expremiérky Julie Tymošenkové

Její nesouhlas s převozem má zřejmě i politický podtext. Charkovská nemocnice je v podstatě státní a politička by se dobrovolným pobytem v ní podvolila státu, který v této situaci nechce respektovat.

Zároveň se zahájením hladovky navíc Tymošenková vydala prohlášení, ve kterém se nezaměřuje jen na protest proti zacházení s její osobou. Zdůrazňuje především dvě věci: Žádá státy Evropské unie, aby začalyprověřovat údajné nelegální transakce představitelů ukrajinské moci a vyvíjely nátlak na prezidenta a vládu. A také mobilizuje ukrajinské voliče, aby v podzimních parlamentních volbách demokratickou cestou rozhodli o politických změnách na Ukrajině.

Nejde jen o Tymošenkovou

O osud Julie Tymošenkové se zajímá i česká diplomacie, jak potvrzuje první náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider:

„Zajímáme se o průběh procesu nejen s paní Tymošenkovou, stejně tak činí i další země Evropské unie. Julia Tymošenková jako bývalá premiérka je symbol, ale máme starost i o to, jak probíhají vyšetřování a soudní procesy týkající se celé bývalé vlády.“

Podle Schneidera není proces s Tymošenkovou nová záležitost, nová je však jeho eskalace v podobě zdravotních problémů a vyhlášené hladovky. To se odráží i v postoji Evropské unie vůči Ukrajině.

Expremiérka odmítá veškerá obvinění

„Na sklonku loňského roku probíhaly velké diskuse, jestli dovést do konce jednání o smlouvě o volném obchodu, když Ukrajina nevede řádné soudní procesy. Česko patřilo mezi země, které navrhovaly nejprve dokončit jednání a pak dát najevo, že ratifikace takové dohody nemá šanci ani v Evropském parlamentu, ani v mnoha parlamentech členských zemí Unie,“ řekl Schneider.

Tymošenková si ve vězení odpykává sedmiletý trest za údajné překročení úředních pravomocí. Veškerá obvinění odmítá a označuje je za politicky motivovaná. V současnosti je proti ní veden další proces, který se týká krácení daní a zneužívání svěřených finančních prostředků v energetických soustavách Ukrajiny. Úřady tvrdí, že političku během procesu nutně potřebují přímo v soudní místnosti, ona tam jít nechce.

Manžel Julije Tymošenkové Oleksandr, který dostal počátkem roku azyl v Česku, vyzývá světové státníky, aby zabránili „fyzické likvidaci“ jeho ženy a zavedli kvůli jejímu případu sankce vůči Ukrajině.

Igor Maňour, ČRo 1 - Radiožurnál, Libor Dvořák, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme