Ukrajinská opozice a vláda u jednoho stolu

Účastníci ukrajinského kulatého stolu oznámili vznik zásadní dohody, která má zemi vyvést ze současné politické i ekonomické krize. Prezident Leonid Kučma oznámil, že účastníci kulatého stolu se dohodli na sedmi bodech. Opozice i vládní tábor se zavazují řešit vzniklou krizi nenásilnými prostředky, opozice okamžitě ukončí blokádu vládních budov. Vývoj situace bude dále posuzovat společná pracovní skupina. Politické reformy se musí dít na základě ústavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

opoziční poslanci ukrajinského parlamentu | Zdroj: ČTK

V dalším bodě dohody se obě strany zavazují, že všechna možná řešení budou zaměřena na zachování územní integrity Ukrajiny. Účastníci kulatého stolu vyzvali všechny politické síly, aby zastavily pokračující krizi ekonomiky. V posledním bodě dokumentu se strany dohodly, že příští zasedání kulatého stolu se bude konat až po vynesení verdiktu nejvyššího soudu, který má rozhodnout o falšování výsledků prezidentských voleb.

Na Ukrajině bude od zítřka také 15členná delegace Evropského parlamentu. Jednou ze členek mise také je česká europoslankyně Jana Hybášková, která Radiožurnálu řekla, s čím mise do Kyjeva jede. "Snažíme se o snížení míry eskalace napětí. Samozřejmě nechceme přispět k této eskalaci, a právě proto se pokusíme jednat takovým způsobem, abychom zdůraznili hodnoty mírového soužití. Rozhodně jsme proti jakémukoli rozdělení Ukrajiny a jsme pro to, aby se opakovalo druhé kola voleb, tak aby se ho mohli zúčastnit kandidáti z minulého kola, a to aby se stalo ještě před Vánocemi."

Markéta Kaclová, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme