Ukrajinská opozice se stahuje z jednání o volební krizi

Ukrajinská opozice odstoupila z rozhovorů, jejichž cílem je vyřešit krizi kolem nedávných sporných prezidentských voleb, a obnovila blokádu vládní budovy. Dopolední jednání poslanců, kteří rokovali o vyslovení nedůvěry vládě zpochybňovaného vítěze voleb premiéra Viktora Janukovyče, skončilo bezvýsledně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko

Viktor Juščenko | Zdroj: ČTK

"Oznamujeme tímto, že jsme se stáhli z vyjednávacího procesu. Obnovujeme blokádu vládní budovy a požadujeme mimořádné zasedání parlamentu," prohlásil oznámil člen Juščenkova štábu Oleksandr Zinčenko. Opozice žádala, aby se mimořádné zasedání uskutečnilo ještě v úterý večer, zákonodární sbor ale jejímu požadavku nevyhověl.

Mocenské orgány využily podle Zinčenka slov "procesu vyjednávání k tomu, aby opozici ukolébaly a dokázaly, že Viktor Janukovyč byl zvolen prezidentem". Vracíme se k maximálnímu tlaku na moc, jestliže nerozumí jinému jazyku, dodal.

Podle původního plánu by měl parlament pokračovat v zasedání ve středu. Poslanci na něm podle předsedy sněmovny mají projednat druhý, "vyvážený" návrh na vyslovení nedůvěry vládě. První návrh parlament dnes odmítl. Zákonodárci v něm požadovali také vyslovení nedůvěry ukrajinskému generálnímu prokurátorovi a guvernérům východoukrajinské Doněcké a Luhanské oblasti. Ty nedávno pohrozily odtržením.

Ani nejvyšší soud, prošetřující už druhý den stížnost opozice ohledně údajně zmanipulovaných voleb hlavy státu, nedospěl zatím k žádnému závěru. Soudní jednání se může protáhnout až na několik dní. Juščenkovi právníci požadují, aby soud prohlásil celé druhé kolo voleb za neplatné anebo aby vyhlásil opakování voleb v oblastech, kde údajně docházelo k největším podvodům.

Těmito oblastmi je podle nich především východní Ukrajina, kde má širokou podporu současný premiér. Janukovyč dnes nabídl pro případ, že bude jeho volební vítězství potvrzeno, svému rivalovi Juščenkovi křeslo předsedy vlády. Zároveň uvedl, že pokud by se konaly nové volby, on sám ani Juščenko by už neměli kandidovat. Juščenko oba návrhy odmítl.

Odstupující prezident Leonid Kučma sice varuje před rozdělením země, jeho hlas ale v davech příznivců Janukovyče i Juščenka slábne. Regiony, kde má silnou podporu premiér Janukovyč, si uspořádání referenda nechtějí dát vymluvit. Původně plánovaný termín, tedy 5. prosinec, byl změněn. Jak řekl guvernér v Doněcku Anatolij Bližňuk, dojde k němu později.

Do Kyjeva míří opět celá řada zahraničních zprostředkovatelů. Dorazit by měl znovu vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Javier Solana, k němuž se ve středu připojí také polský prezident Aleksander Kwašniewski. Ve středu se oba evropští zmocněnci měli setkat se znesvářenými prezidentskými kandidáty. Očekává se, že Solana poté ve středu zamíří do Moskvy.

Martin Hromádka, Martin Drtina, Pavel Karas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme