Ukrajinská opozice ukončila blokádu státních institucí

Ukrajinská opozice splnila svůj slib a po přijetí ústavních změn zrušila blokádu státních institucí. K uvolnění vládních budov a ukončení protestů vyzval ve středu večer opoziční prezidentský kandidát Viktor Juščenko poté, co parlament přijal klíčové zákony otevírající cestu k opakování prezidentských voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

náměstí Nezávislosti v Kyjevě | Zdroj: ČTK

Téměř všechna okna obrovské stalinské budovy se v podvečer rozzářila. Po dvou týdnech blokády se do budovy vrátili ministři i aparát vládního kabinetu. Stanový tábor opozice na hlavní třídě Chreščatyku ale zůstává - podle jeho velitele do 26. prosince, kdy se konají opakované prezidentské volby, a podle potřeby i déle.

Oba kandidáti zahájili předvolební kampaň. Viktor Juščenko nabídl premiérovi Viktoru Janukovyčovi společná vystoupení na předvolebních shromážděních, a to jak na západě, tak na východě Ukrajiny. Premiér na nabídku zatím nereagoval.

Prezident Leonid Kučma přijal rezignaci generálního prokurátora Gennadije Vasiljeva. Shodou okolností právě dnes soud rozhodl, že se do své funkce může vrátit bývalý generální prokurátor Svjatoslav Piskun, kterého prezident odvolal loni kvůli jeho politické angažovanosti.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme