EURO 2020

Česko 0:1 Anglie

Ukrajinská policie postupně likviduje barikády ve vládní čtvrti v Kyjevě

Spojené státy vyzvaly ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, aby krizi ve své zemi řešil výhradně mírovými prostředky. O totéž usiluje i vysoká představitelka Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonová, která dnes letí do Kyjeva. Demonstranti tam stále ještě drží několik málo barikád.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty na Ukrajině: zima, sníh, barikády, řady policistů proti demonstrantům. 9. 12. 2013 | Foto: Martin Dorazín

Ukrajinský generální prokurátor Viktor Pšonka varoval demonstranty, že jim za obsazení nebo blokády státních úřadů hrozí tvrdé tresty. Barikádu před budovou vlády v Kyjevě už policie zlikvidovala, poslední stany a bariéry zůstaly v okolí prezidentského paláce.

Nejbouřlivější situace je v Luteránské ulici nedaleko od hlavního vchodu do paláce. Demonstranti tam stojí těsně před hradbou štítů speciálních policejních jednotek. Policisté mají zasněžené přilby, na místě jsou už dlouho.

Není zřejmé, kdo koho blokuje, protože po straně se dá proniknout na křižovatku. Na ní stojí stany a kolem nich jejich obránci. Ze čtyř směrů jsou ale také kordony policistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo v Kyjevě sleduje aktuální dění zahraniční zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Situace v ulicích vládní čtvrti připomíná vyhlášení lokálního výjimečného stavu. Policisté jsou všude. Na ulicích, ve dvorech, v průjezdech. Agentury mluví o tisíci příslušníků zvláštních sil.

Demonstranti je z amplionů přemlouvají, aby se chovali rozumně, nezpůsobili další násilí. Na místě jsou připravena hasičská auta a tři buldozery, protože to je poslední barikáda, kterou se policii ještě nepodařilo zlikvidovat.

Poslední Mohykáni na poslední barikádě se nevzdávají. „My tady blokujeme úřad prezidenta a chceme, aby se k nám policisté přidali. Udělají to, pokud mají svědomí. Vždyť jsme všichni Ukrajinci,“ říká přesvědčeně pan Pavel.

Demonstranty neopouští smysl pro humor a dobrá nálada. Schránky ve vnitřní straně barikády se plní municí pro případ útoku policie. Jsou to sněhové koule.

Náměstím se ozývá skandování: Kdo neskáče, ten je Rus. A skáčou všichni.

Martin Dorazín, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme