Ukrajinská policie zadržela šest Čechů. Byli součástí skupiny, která lákala z Čechů po telefonu peníze

Ukrajinské úřady oznámily zadržení devíti členů zločinecké organizace včetně šesti Čechů, kteří z Ukrajiny obvolávali z falešných čísel české občany a vylákali z nich v přepočtu přes tři miliony korun. Informovala o tom ukrajinská policie, na jejíž sdělení upozornil server Novinky.cz.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pouta propuštění ilustrační foto

pouta propuštění ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Podvod zorganizoval čtyřicetiletý Ukrajinec, pro něhož pracovali z ukrajinské Oděsy dva ukrajinští občané a šest Čechů. Ti byli mezinárodně hledaní kvůli podvodům.

Češi přišli na internetu o 357 milionů. ‚Ten nejslabší díl je klient. Naše systémy se zlepšují,‘ tvrdí bankéři

Číst článek

Podvodníci volali z falešných čísel českým občanům, přičemž se vydávali za úředníky. Své oběti manipulovali k tomu, aby jim poskytly vzdálený přístup ke svým telefonům nebo počítačům, nebo zjišťovali údaje jejich platebních karet a přemlouvali je k převedení peněz.

V několika případech se jim rovněž podařilo oběti přesvědčit, aby vybraly hotovost a předaly ji falešnému kurýrovi, který ji měl doručit na „bezpečné místo“. Členům zločinecké skupiny se dohromady podařilo podvést nejméně 16 Čechů.

Totožnost podvodníků stejně jako jejich místo pobytu ale dokázali odhalit pracovníci oddělení kybernetické policie. Policisté poté provedli 23 domovních prohlídek, které vedly k zadržení všech účastníků podvodu. Soud nyní rozhodne o vydání šesti českých občanů do České republiky. Zadrženým ukrajinským občanům hrozí až 12 let vězení.

Včasnému zastavení činnosti podvodného call centra pomohla podle ukrajinské policie dříve uzavřená dohoda mezi českými a ukrajinskými orgány činnými v trestním řízení. Už loni se díky tomuto ujednání podařilo odhalit jinou podobnou podvodnou aktivitu českých a ukrajinských občanů, kteří přes telefon od svých obětí vylákali v přepočtu přes 183 milionů korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme