Ukrajinská prokuratura začala stíhat ruského ministra obrany

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu a další 17 vysokých úředníků byli obviněni ukrajinskou generální prokuraturou z velmi závažných zločinů. Obviněným se však patrně nic nestane.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovensko oslava 70. výročí SNP, Sergej Šojgu | Foto: Filip Jandourek

Mimo ministra obrany byli dále obviněni 2 náměstci ministra obrany, poradce prezidenta, bývalý prezidentův zmocněnec pro Krymský federální okruh, náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov a dalších 10 generálů.

Podle některých zdrojů patří mezi podezřelé i prezident Ruské federace Vladimír Putin a premiér Dmitrij Medveděv.

Obviněni jsou z ohrožení národní bezpečnosti Ukrajiny, z ohrožení míru a z porušování mezinárodních právních norem. Obvinění se týká války v Donbasu a i okupace Krymu. Generální prokurátor Jurij Lucenko řekl, že zločinné kroky těchto osob způsobily smrt nejméně 2263 a zranění nejméně 8394 ukrajinských vojáků.

Pouhé gesto

Prokuratura poslala obviněným oficiální soudní obsílku, aby se dostavili k výslechu k soudu. To je ale jen formální krok. Podezřelý zatím nereagovali a pravděpodobně ani reagovat nebudou.

Aby mohli být tito lidé souzeni, museli by se dobrovolně vydat na Ukrajinu. To se však nikdo z nich nechystá. Rusko také odmítá reagovat na žádosti ukrajinských úřadů o vydání bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, který do Ruska uprchl.

Ze strany Ukrajiny se tak jedná o pouhé gesto, kterým dávají ukrajinské úřady najevo, koho považují za viníky konfliktu v Donbasu a obsazení Krymu. Ukrajina se sice snaží, aby se tito dotyční dostali na mezinárodní seznam hledaných osob. To se však nepodaří, protože by museli Interpolu předložit nezpochybnitelné konkrétní důkazy. A ty budou hledat jen velmi těžko.

Nejedná se o první obvinění ruských činitelů ze strany Ukrajiny. První pochází z roku 2014 a obviněni byli šéf ruských komunistů Zjuganov, šéf strany Spravedlivé Rusko Mironov. Stíhání v Rusku ale nemá vůbec žádnou právní platnost.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme