Ukrajinská vláda nepadla, demonstranti obklíčili prezidentský palác

Ukrajinská vláda podle očekávání nepadla. Parlament totiž o vyslovení nedůvěry kabinetu premiéra Mykoly Azarova vůbec nehlasoval. Opozice neměla dostatečnou podporu. V Kyjevě dál protestují desetitisíce demonstrantů, kteří nesouhlasí s tím, že vláda zastavila sbližování s Evropskou unií. Demonstranti také kritizují způsob, jakým proti nim policie zasáhla. Za to už se Azarov omluvil. Situace v centru Kyjeva se zklidňuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kyjev 3. prosince 2013 objektivem Martina Dorazína: Mítink na náměstí Nezávislosti a před budovou parlamentu

Kyjev 3. prosince 2013 objektivem Martina Dorazína: Mítink na náměstí Nezávislosti a před budovou parlamentu | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Vyslovit vládě premiéra Mykoly Azarova nedůvěru chtěly tři opoziční strany, které ale mají ve sněmovně výraznou menšinu.

Před parlamentem se proto sešly davy opozičních aktivistů, kteří požadují demisi vlády, prezidenta a předčasné volby. Vykřikovali hesla jako „Ostuda!“, „Hanba!“ a podobně.

Na nedalekém náměstí Nezávislosti se shromáždilo asi 50 tisíc lidí a od budovy parlamentu tam proudili další. Opoziční představitelé včetně boxera a šéfa strany Úder Vitalije Klička oznámili, že protesty a blokády institucí budou pokračovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo v Kyjevě sleduje vyhrocenou situaci zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Arsenij Jacenjuk, předseda parlamentní frakce strany Vlast vězněné expremiérky Julije Tymošenkové, navíc vyzval demonstranty k pochodu k prezidentskému paláci a jeho obklíčení, což se také stalo. Palác hlídají speciální jednotky policie a další strážci zákona, kteří budovu chrání. Mohlo by tak dojít ke střetům.

Organizátoři proto přímo do ulice, kterou obsadily kordony policistů, ani ke vchodům do paláce z bezpečnostních důvodů dav nepouští. Snaží se také předejít provokacím a incidentům a vyzývají ke klidu. Pokud by totiž vypukla panika, hrozilo by množství lidí i ušlapání. Průvod zatím výzvy organizátorů respektuje a akce se mění v politický mítink.

Další hlasování o nedůvěře?

Dnešní hlasování o nedůvěře vládě nemusí být poslední. Jde o to, jestli se demokratická opozice dokáže spojit s komunisty. Ti totiž trochu nečekaně prohlásili, že jsou pro odvolání vlády, ale na základě jejich návrhu a podmínek. Získali už předběžný souhlas jednoho z opozičních předáků, který prohlásil, že by se za určitých okolností mohli ke komunistickému návrhu připojit.

Je ale otázkou, jestli parlament vůbec dokáže žařadit tento bod do svého programu. Pokud se totiž celá opozice spojí s komunisty, pak je teoreticky odvolání vlády možné.

Kyjevský magistrát se během protivládních protestů stal centrem demonstrantů

Číst článek

Prezident Viktor Janukovyč navzdory neklidu v zemi dnes odcestoval na návštěvu Číny. Premiér Azarov se naopak omluvil za víkendový násilný zákrok policistů proti demonstrantům. Zároveň ale vzkázal, že současné bouřlivé protivládní protesty nemohou mít stejné vyústění jako takzvaná oranžová revoluce před devíti roky. Tehdy během ní přišel o moc Viktor Janukovyč, který se ale vrátil na politický vrchol.

Ukrajinská opozice chce kvůli násilnostem stíhat velmi neoblíbeného ministra vnitra. V současné době to však není moc reálné, ale pokud se vláda Azarova udrží, bude nejspíš muset někoho potrestat. Mohlo by následovat třeba odvolání šéfů policie. Zatím se o tom však zřejmě ještě nejedná, protože opozice by se mohla pokusit vyvolat další hlasování v parlamentu.

Ukrajinský parlament odmítl hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě | Foto: Reuters

Martin Dorazín, Jan Prokeš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme