Ukrajinská vojenská rozvědka se vylodila na Krymu. Provedla zde ‚speciální operaci‘, tvrdí Kyjev

Ukrajinská vojenská rozvědka tvrdí, že v noci na čtvrtek provedla společně s námořnictvem „speciální operaci“ na poloostrově Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Jednotky speciálních sil se vylodily na pobřeží a střetly se se silami okupantů, uvedla vojenská tajná služba na telegramu. Oznámila rovněž, že ukrajinské jednotky způsobily nepříteli ztráty a vyvěsily na Krymu ukrajinskou státní vlajku.

Krym Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Most na poloostrově Krym

Most na poloostrově Krym (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Všech cílů a úkolů bylo dosaženo. Na konci speciální operace ukrajinští obránci opustili místo beze ztrát,“ uvádí dále rozvědka, podle níž se ukrajinští bojovníci vylodili v okolí obcí Olenivka a Majak na severozápadě poloostrova. Jaké byly „cíle a úkoly“ této akce, vojenská rozvědka nezmiňuje.

Otázky a odpovědi: pád Prigožinova letadla. Jak se seběhla ‚speciální letecká operace‘?

Číst článek

Server Ukrajinska pravda mezitím s odvoláním na své zdroje napsal, že „soubor opatření“ v rámci speciální operace na Krymu pokračuje. „Není to jednodenní příběh, ale dlouhodobá operace. Ve středu byl zničen systém S-400 v Olenivce. Ve čtvrtek proběhl výsadek v Majaku. Operace stále probíhá, zatím nejsou k dispozici podrobnosti,“ řekl zdroj webu.

Mluvčí rozvědky Andrij Jusov později stanici Suspilne řekl, že při ukrajinském výsadku na západě Krymského poloostrova bylo zabito nejméně 30 Rusů a zničeny čtyři motorové čluny.

Podobná prohlášení jednotlivých stran ruské války na Ukrajině obvykle nejde bezprostředně nezávisle ověřit. Moskva se k těmto informacím zatím nevyjádřila.

Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu poznamenala, že podle médií ve čtvrtek brzy ráno byly slyšet výbuchy nedaleko obce Majak u mysu Tarchankut. Ruské zdroje podle BBC informují o skupině „ukrajinských sabotérů“, kteří připluli na člunech a zahájili palbu. V oblasti se nachází ruská radiotechnická základna a několik radarových systémů, podotkla BBC.

Co skutečně stálo za pádem letadla s Prigožinem, se nikdy nedozvíme, soudí politický geograf

Číst článek

Později se k operaci vyjádřil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na dotaz, zda tato akce znamená začátek „deokupace“ poloostrova, novinářům odpověděl, že je příliš brzy na to, aby šlo mluvit o osvobození Krymu, píše agentura Unian. Zelenskyj poznamenal, že očekává podrobnou zprávu od šéfa HUR Kyryla Budanova.

Podle interaktivní mapy vojenských objektů na Krymu, kterou provozuje stanice RFE/RL, se v obci Majak nachází základna 3. pluku radiotechnických vojsk ruských vzdušných a kosmických sil. Na mysu Tarchankut je rovněž umístěn radarový uzel s radary Nebo-M a Kasta-2E2, v jehož okolí jsou stanoviště protivzdušné obrany.

Moskva anektovala ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014. Loni v únoru pak vojensky napadla celou Ukrajinu a poloostrov se od té doby stává opakovaně terčem vzdušných útoků. Ruští představitelé z úderů obvykle vinili Ukrajinu, Kyjev se k podobným útokům oficiálně obvykle nehlásil. Ve čtvrtek si Ukrajina připomíná 32. výročí od vyhlášení nezávislosti.

epo, hof, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme