Ukrajinské prezidentské volby definitivně končí

Prezidentské volby na Ukrajině definitivně končí. Parlament totiž oznámil datum inaugurace nového prezidenta Viktora Juščenka. Příznivci oranžové revoluce tak dosáhli svého. Juščenkovi už na dálku gratulují také politici, kteří si spíše přáli vítězství jeho protikandidáta Janukovyče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Juščenko

Viktor Juščenko | Zdroj: ČTK

Parlament ještě čekal na verdikt Nejvyššího soudu, který nakonec potvrdil rozhodnutí Ústřední volební komise. Vítězem prezidentských voleb, které provázelo falšování výsledků a opakování hlasování, je opoziční kandidát Viktor Juščenko. Prezidentskou přísahu složí v neděli v pravé poledne na půdě parlamentu a zároveň v tu chvíli přijde o všechny výsady spojené s jeho dosavadní funkcí poslance.

K oficiálnímu vítězství ve volbách mu poprvé poblahopřál dosluhující prezident Leonid Kučma stejně jako jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Ten přitom během volební kampaně několikrát podpořil neúspěšného kandidáta Viktora Janukovyče.

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme