Ukrajinské úřady dokončily vyšetřování zničení letadla Mrija. Viní z něj vedení podniku Antonov

Ukrajinská tajná služba SBU viní ze zodpovědnosti za zničení letadla Antonov An-225 známého jako Mrija během bitvy o Hostomel na začátku ruské invaze do země bývalého generálního ředitele ukrajinského podniku Antonov Serhije Byčkova a dalšího člena vedení.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusové zničili Mriju během prvních dnů invaze na Ukrajinu

Rusové zničili Mriju během prvních dnů invaze na Ukrajinu | Zdroj: Reuters

Podle SBU nevpustili na území letiště před ruskou invazí národní gardu, aby strategicky důležité místo mohla připravit na obranu. Oba muži jsou ve vazbě a hrozí jim až 15 let vězení, napsal server Ukrajinska pravda.

Dvojice čelí obvinění z maření činnosti ukrajinských ozbrojených sil a dalších vojenských útvarů, uvedla SBU na telegramovém účtu, kde oznámila dokončení vyšetřování zničení někdejšího největšího nákladního letounu světa. U obviněných funkcionářů neuvádí jména, nicméně podle Ukrajinské pravdy jde o Byčkova a šéfa oddělení letecké bezpečnosti podniku Oleksandra Netosova.

Zničení letadla Mrija zavinilo vedení leteckého závodu Antonov, tvrdí ukrajinská tajná služba

Číst článek

„Zločinné jednání bývalých činitelů vedlo k dočasnému obsazení strategicky důležitého letiště během bojů o Kyjev a zničení letounu An-225 Mrija,“ uvedla SBU s poznámkou, že případ zaslala nyní k soudu.

Dvojice podle ní nařídila zablokovat vstup ukrajinským ozbrojeným silám na letiště Antonov v Hostomelu během ledna a února 2022. Rusko na zemi zaútočilo 24. února téhož roku.

Rusové zničili Mriju v jejím hangáru na letišti během prvních dnů invaze na Ukrajinu, poznamenala Ukrajinska pravda. Boje o letiště v Hostomelu, které se nachází nedaleko Kyjeva, bývají označovány za jednu z klíčových bitev ruské vojenské agrese vůči sousední zemi. Ukrajinští vojáci tam před dvěma roky odrazili výsadek invazních vojáků.

Stroj An-225 zvaný Mrija (v ukrajinštině Sen) byl s délkou 84 metrů a rozpětím křídel 88,4 metru největším nákladním letounem v provozu na světě, byl také jediným exemplářem. Ukrajinská společnost Mriju pronajímala k přepravě nadměrných nákladů. Několikrát letadlo přiletělo i do Česka a pomáhalo například s přepravou techniky české armády do zahraničních misí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme