Ukrajinský generál Pukač dostal doživotí za vraždu novináře Gongadzeho

Na doživotí poslal do vězení ukrajinský soud generála Alexeje Pukače. Mimořádný trest dostal za vraždu novináře Georgije Gongadzeho v roce 2000.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Pukač dostal za vraždu novináře doživotí

Alexej Pukač dostal za vraždu novináře doživotí | Zdroj: Reuters

Existují přímé i nepřímé důkazy, že vražda byla předem připravená, zdůvodnil rozsudek soudce kyjevského soudu.

Bývalý náčelník ukrajinské kriminálky generálporučík Alexej Pukač se pokoušel hájit tím, že Gongadzeho smrt byla nešťastným případem, že ho zabil jako západního špiona a nemohl v dané chvíli správně vyhodnotit své počínání.

„Pukač se přiznal v tom smyslu, že k tomu došlo náhodou, s tím, že když z Gongadzeho doloval informace, chtěl ho přiškrtit, ale ne uškrtit. Prý mu sklouzl opasek, a on tak zabil novináře, aniž by chtěl. A když byl rozsudek vynesen, řekl, že pokud chce někdo vědět víc, musí se zeptat Kučmy a Litvina, tedy bývalého prezidenta a bývalého předsedy parlamentu,“ uvedl komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák, který případ sledoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

O odsouzení Alexeje Pukače mluvil v Ozvěnách dne komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák

Soud ale prokázal, že Pukač nepohodlného novináře sám uškrtil, oddělil hlavu a tělo zakopal. Vraždu si podle soudu objednal tehdejší ministr vnitra Jurij Kravčenko, který později spáchal sebevraždu.

Georgij Gongadze byl zakladatelem internetového média s názvem Ukrajinská pravda, které bylo nezávislé a plné velmi nepříjemných informací o vládě. Ukrajinské policejní orgány ale tvrdí, že se jim podařilo dokázat, že shromažďoval informace pro zahraniční ambasády, za což mě dostat finanční odměnu ve výši asi 400 000 dolarů.

Martin Dorazín, Veronika Sedláčková, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme